Microsoft Keystone Projesi Üzerinde Çalıştığını Doğruladı!

Microsoft’un uzun zamandır üstünde çalıştığı ifade edilen yayın aktarımı cihazı hakkında yeni bilgiler gündeme geldi. İlk olarak 2021 yılının yaz döneminde açıklanan ürünün süreç içerisinde değişikliğe uğradığı ifade ediliyor. Güncel açıklamada ise Microsoft, Keystone isimli bir proje üzerinde çalıştığını doğruluyor.

Windows Central tarafından paylaşılan haber Microsoft’un projeyle ilgili açıklamasını içeriyor. Şirket, Xbox Cloud Gaming ile oyunculara istediği yerde ve cihazda diledikleri oyunu oynama imkanı sağlamak istiyor. Bu kapsamda Keystone projesi üstünde çalıştıklarını ifade ediyor.

Microsoft, Keystone projesi hakkında da birkaç detay paylaşmayı ihmal etmiyor. Herhangi bir televizyon ya da monitöre doğrudan bağlanacak bir cihaz geliştirdiklerini belirtiyor. Üstelik ekstra bir oyun konsoluna ihtiyaç duymadan oyun oynamayı da mümkün kılacağı bildiriliyor.

Ancak şirket Keystone cihazının orijinal yapısından uzaklaşma kararı aldığını belirtiyor. Bu kapsamda oyunculara sunmak istedikleri vizyonda vazgeçmeyeceklerini de dile getiriyor. Yine de Xbox Cloud Gaming’i daha fazla oyuncuya sunmak için projeden öğrendikleri ile yeni bir yaklaşıma yöneleceklerini ifade ediyor.

Xbox Cloud Gaming Yeni Güncellemesiyle iOS Kullanıcılarını Memnun Edecek

Microsoft Keystone Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Şirket tarafından yapılan açıklamalar projenin birtakım değişikliklere uğradığını vurguluyor. Şimdilik bu değişikliklerin ne olduğu hakkında kesin bir bilgi mevcut değil. Ancak bir oyun konsolundan çok yayın akışı cihazı olacağı yönünde iddialar mevcut. Bu anlamda Apple TV’ye rakip bir cihaz karşımıza çıkabilir. Özellikle konsolların yüksek fiyatıyla yarışacak uygun fiyatlı bir cihaz olacağı tahmin ediliyor.

Microsoft’un bu kapsamda bulut oyun sistemi olan Xbox Cloud Gaming ile çalışacağı halihazırda bilinen bilgiler arasında. Üstelik şirket bu servisin içerisinde; The Sims, Battlefield, Flight Simulator ve Fortnite gibi yapımlara erişim sağlıyor.

Buna ek olarak Microsoft’un Xbox için bambaşka bir projesi daha gündemde. Şirket 2020 yılının sonunda yeni bir Xbox uygulaması üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Televizyonlar için geliştirilen Xbox uygulaması ile bulut üzerinden oyun oynamak mümkün hale geliyor. Konuyla ilgili VentureBeat sitesinde yer alan habere göre şirket bir yıl içerisinde bu uygulamayı piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Öte yandan Keystone projesi için henüz resmi bir tarih mevcut değil. Ancak konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebileceğimiz bir etkinlik önümüzdeki dönemde yer alıyor. Microsoft 12 Haziran tarihinde bir etkinlik düzenliyor. E3’ün iptalinin ardından Xbox ve Bethesda oyunları için düzenlenen bu etkinlikte yeni bulut oyun cihazı hakkında da bilgiler görmemiz muhtemel.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/5/26/23143181/microsoft-keystone-xbox-xcloud-game-streaming-dongle-codename

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.