Microsoft Edge Yeni Geliştirmeler ile Hızlandı

Microsoft tarafından yayınlanan bir blog yazısı, Edge internet tarayıcısının yeni geliştirmeler ile hızlandığını belirtti. Microsoft Edge geliştirilirken, performansın her zaman en ön planda tutulduğu açıklanan yazıda, tarayıcıyı verimli ve her zamankinden hızlı hale getirmek için çok çalıştıkları da eklendi.

Dört farklı başlık altında tarayıcının yeni geliştirmeleri sunuluyor.

İlk başlık olan hız sekmesinde, tarayıcının açılma hızını ve kullanım akıcılığını artırmak için belli çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Microsoft Edge baş program yöneticisi lideri Kim Denny, en yaygın arama senaryolarını detaylı bir şekilde incelediklerini de ekliyor. Yapılan değişiklikler ile bir önceki Microsoft Edge sürümüne karşı %13’lük bir artış gösterildiğini açıklıyor.

Bir diğer odak noktası ise yanıt verebilirlik oluyor. Bu alanda yapılan geliştirmeler, tarayıcıda yapılan tıklamalar, yazı yazma ve dokunma gibi işlemler yönünden değerlendiriliyor. Daha da detaylandıracak olursak, tıklamalara daha iyi yanıt verme, sayfayı sorunsuz kaydırma, çıkan yazılardaki karakterlerin anında belirmesi gibi özelliklerden bahsediliyor. İster fare ile olsun ister klavye ile, ekranda yapılan tüm kaydırma işlemlerinin daha akıcı, daha yumuşak ve daha duyarlı olduğu da ekleniyor.

Resim: Microsoft

Tarayıcı geliştirmelerinin değerlendirildiği bir diğer nokta da kaynak kullanımı olarak karşımıza çıkmakta. Kim Denny, bu bölümde modern tarayıcıların kullandığı CPU ve bellek miktarından, kullanıcıların ise bundan pek haz etmediğinden bahsediyor. Bunların bilgisayarı yavaşlattığını ve kimsenin bilgisayarının yavaş çalışmasını istemeyeceğini de ekliyor. Bu nedenle yeni Edge sürümünde gereken CPU ve bellek miktarının azaldığını açıklıyor ve yapılan testlerde bellek kullanımının %27’ye kadar azalma gösterdiğini de belirtiyor.

En son başlıkta ise boyuttan bahsediliyor. Microsoft Edge’in boyutunu geçen yıla göre yarı yarıya indirdiklerini duyuruyor. Bu sayede cihazda kullanıcı için daha fazla yer kaldığını da ekleyerek yapılan yenilikler için sözlerini noktalıyor.

Kim Denny, Microsoft Edge gelişmelerinin önümüzdeki aylar içerisinde devam edeceğini de belirtiyor. Daha yeni başladıklarını ve en hızlı tarayıcıyı sunacaklarını da sözlerine ekleyerek yazıyı tamamlıyor.

Yeni Geliştirmeler Microsoft Edge Kullanımını Artırır mı?

Yayımlanan blog yazısında, Edge’e son zamanlarda gelen yenilikler özetlenmiş. Ancak bu yeniliklerin insanları Edge kullanmaya başlatacağı açısından kafada soru işaretleri bırakıyor.

Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Kullandığınız tarayıcıdan Microsoft Edge tarayıcısına geçiş yapar mısınız? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.