Microsoft, Çeviri için Yapay Zeka Niteliklerini Geliştiriyor!

Microsoft, çeviri yazılımını ve servislerini yeni bir yapay zeka teknolojisi ile geliştiriyor. Bahsedilen yapay zeka teknolojisi, çeviri ürünlerinin kalitesini fazlasıyla arttıracak.

Yazılım devinin geliştirdiği yapay zekanın; yazı, ses, görüntü ve dil modelini çok daha gelişmiş olan XYZ-kod girişimi ile birleştirme gibi bir hedefi var diyebiliriz. Girişimin parçası olan Z-kodu; duyan, gören, anlayan ve konuşan yapay zeka sistemlerinin oluşumunu desteklemek ile görevli.

Şirket sadece Microsoft Çeviri’yi güncellemedi. Ayriyeten Azure yapay zeka servislerini ve bu servislerin yeni Z kodlarını da güncelledi. Microsoft, bahsedilen servislerin ve modellerin üretime girmesi için NVIDIA Gpu’ları ve Triton Arayüz Sunucuları kullanmayı hedefliyor. Böylece verimli bir şekilde yapay zeka sistemlerini kurabilecekler. Ayrıca şirket yaptığı yenilikler sayesinde bir ilki başardı. Microsoft Çeviri, Z kod tipi gelişmeler sağlayan ilk çeviri makinesi oldu.

Microsoft Z-kod Yapay Zeka Modelleri

Yeni Z kodu ile gelen yapay zekalar, eski yapay zekalardan çok daha farklı. Yeni modeller, Mixture of Experts (MOE) mimarisinden güç alıyor. Mimari sayesinde yapay zekaların farklı bölgeleri farklı görevler edinebilecek ve öğrenebilecek. Örnek olarak, aynı anda farklı dillerin çevrilmesi ve önümüze sunulması diyebiliriz.

MOE ile desteklenen yeni yapay zekalar, aralarında veri transferi yapabiliyor. Yani birbirine benzeyen İngilizce ve Fransızca gibi iki dil hakkında efektif bir şekilde veri transferi yapılabiliyor. Dolayısıyla bu özellik, yapay zekaların MOE özelliği ile ne kadar geliştiğini bizlere gösteriyor.

Dahası bu yapay zekalar, eğitim alıyorlar. Yapay zekalar, eğitim sekansında tek ve paralel dil yapılarını işliyorlar ve öğrendikleri verirleri isabetli, kaliteli ve güvenilebilir çeviri yapmak için kullanıyorlar.

Microsoft Z-kod Yapay Zeka Modelleri

Microsoft, çevirileri için yapay zeka geliştiriyor ve yeni Z-kod destekli YZ’ler için Nvidia’nın kapısını çaldı. Nvidia’nın bu partnerlikte üstüne düşen şey daha hızlı motorlar ile Z-kodu çalıştırmak olacak. Nvidia, özel CUDA çekirdekleri ile Gpu’larını Microsoft’un isteklerine göre modifiye edecek.

Yazılım devinin yeni Z-kod modelleri kullanıcılar ile buluşuyor. Fakat ilk kullanıcıların yapay zekaya davet yoluyla erişmesini bekliyoruz. Z-kod modellerin dökümanları bile bir bütün olarak çevirebildiği söyleniyor. Ayrıca çevirisini yaparken metni bir bütün olarak tutmayı başarıyor. Bahsettiğimiz gibi bu akıl almaz makineyi ilk davet alanlar görebilecek.

Sizler Microsoft tarafından çeviri için geliştirilen yeni yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft, yeni yapay zekası sayesinde çeviri konusunda istediği başarıyı yakalayabilecek mi? Sizler de Microsoft’un çeviri hizmetleri için geliştirdiği yapay zeka hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.techradar.com/news/microsoft-boosts-its-ai-translation-capabilities

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.