Michigan Eyaleti Otonom Araçlar İçin Yol İnşa Edecek

Michigan eyaleti otonom araçlar için özel bir şerit inşa etme yönünde adımlar atıyor. Yapılması planlanan yolun uzunluğunun 65 kilometre olması bekleniyor. Michigan eyaleti otonom araçlar için yaptığı yolu Detroit ve Ann Arbor arasına yapacak.

Michigan, geleceğin otonom yolunu inşa etmek istiyor. Vali Gretchen Whitmer ve diğer devlet yetkilileri, Perşembe günü öğleden sonra Ford’un Detroit şehir merkezindeki otonom araç çalışmalarını barındırmak için yeniledikleri eski tren istasyonunun yakınında bu projeyi duyurdu. Ford, projenin danışma kurulunda yer alan dokuz otonom araç ve otomobil şirketi arasında yer alıyor. Yol, Michigan Üniversitesi’ni Detroit Metropolitan Havalimanı’na ve şehir merkezine bağlayacak.

Proje, veri toplamak için yedek sürücülerle otonom araçları çalıştırarak çalışmaya başlayacak olan Cavnue adlı bir şirket tarafından yönetilecek.

Projenin ilk aşamasında Cavnue firması potansiyel teknolojileri ve yol tasarımlarını test edecek. Firma, otonom yollarda kullanılmak üzere standartlar geliştirmek için Ford, GM, BMW, Toyota ve diğer Alphabet yan kuruluşu olan Waymo gibi şirketlerle birlikte çalışacak. Otonom otobüsler için bir karayolu olarak başlayacak olan çalışma, ilerleyen zamanlarda yük ve kişisel araçlar için de kullanıma sunulabilir.

Cavnue şirketinin eş CEO’su Jonathan Winer, ilk başta kendi kendine giden otobüslerin, diğer şehirlerdeki özel hızlı transit şeritlere benzeyen şeritleri kullanacağını söyledi.

Michigan eyaleti otonom araçlar

Araçlar merkezi bir bilgisayar sistemine bağlı olacak ve yol boyunca diğer araçlardan gelen sensör verilerini paylaşarak araçların hızlarını koordine edecek ve normal trafikten daha hızlı seyahat etmelerine olanak sağlanacak.

Diğer Ülkeler de Benzer Adımlar Atıyor

Diğer ülkeler de benzer adımlar atıyor. Pekin de dahil olmak üzere 6 Çin şehri, sürücüsüz araçların testleri için belirlenmiş yolları duyurdu. Pekin’de Aralık ayında test için yaklaşık 332 kilometre yol resmi olarak tahsis edildi. ABD’de de benzer girişimler var ancak Michigan Projesi bir ilk olacak.

Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, “Dünyada ulaşımın geçmişi, bugünü ve geleceği için Detroit ve Michigan’dan daha önemli bir yer yoktur. Bugünün duyurusu, bu geleceği başka kimseye devretmeyi planlamadığımızın kanıtı.” dedi.

Aynı zamanda sektördeki başka bir düşünce ekolünün tersine çalışıyorlar. Test edilen sistemler daha iyi hale geliyor ve yakında insanlar tarafından sürülen arabalarla yollarda gidebilecek. Birçok şirket, sistemlerinin çok çeşitli öngörülemeyen koşullar altında çalışabileceğinden henüz emin değil. Michigan Projesi bu sorunların önüne geçebilir.

Winer, tüm şirketlerin kullandığı araçlar ve otonom sürüş sistemlerinin, standartları karşılamaları şartıyla şeritleri kullanabileceğini de belirtti. Şeritler Michigan Ulaşım Dairesi tarafından yönetilecek. Projenin başarılı olması halinde otonom araç piyasasında büyük bir haraketlilik yaşanabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.