Michigan Eyalet Üniversitesi Robotik İnsansı El Geliştirdi

Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından geliştirilen robot el, insansı bir dokunuşa sahip olacak.

Robotların insanların yerini alamayacaklarına dair geliştirilen en güçlü argümanlardan birisi, robotların insansı bir dokunuşa sahip olamayacaklarıydı. İnsan dokunuşunun hassasiyetinden ve mükemmelliğinden her zaman eksik olacakları düşünülüyordu. Fakat Michigan Eyalet Üniversitesi mühendisleri, cisimleri insanlar gibi hassas şekilde tutabilecek yeni bir robot eli geliştirdi.  

Mevcut kullanılan robot elleri bir insanın becerilerinin yakınından geçebilecek seviyede değil ancak bu durum yakında değişecek gibi. Michigan Eyalet Üniversitesi ekibi robotik eli geliştirmek için birçok insan-çevre etkileşimini inceledi. Bir insanın elmayı tutuşundaki hassasiyetten, bir ilaç kutusunu açma şekline kadar birçok senaryo gözden geçirildi.

İnsansı robotik el
researchgate.net

Ekip, robotik elin parmaklarının bağımsız bir şekilde çalışabilmesi için FHPA sistemini kullanıyor. Bu sistem robot elin parmaklarına gerekli basınçları bağımsız bir şekilde gönderme yeteneği sunuyor. Böylece insansı robot eli cismin yüzeyine farklı basınçlar uygulayarak en uygun şekilde tutma kabiliyeti sağlıyor.

İnsansı robotik el

Hassas Makineler ve Elektronik Laboratuvarı müdürü Changyong Cao “Yeni tasarımımız yumuşak ve sert dokunuşlar yapabilen hibrit bir robot. Yumuşak dokunuşların yanı sıra büyük kavrama kuvveti de üretebilir. Diğer robot ellerine kıyasla nesnelere daha doğru kuvvetler uygulayabilecek.” dedi.

Robotik parmaklar hem sert hem de yumuşak bileşenlerden yapılmıştır. Araştırmacılar, parmakları hava keseleri ve kemik benzeri bir yay çekirdeğinin kombinasyonundan yapılmış yapısal bir çerçeve üzerine inşa ettiler. Bu sayede Aktüatörün sertliğinden kaynaklanan çıkış gücü yumuşak tutucuları deforme etmiyor.

Robotik İnsansı El Endüstriyel Robotların Yerine Geçebilir

Endüstriyel ortamlarda kullanılan robotlar, nesneleri kavramak ve yerlerini değiştirmek gibi alanlarda kullanılır. Makineler bunu uç efektör olarak bilinen robotik bir tutucu ile yaparlar. Endüstriyel uygulamalar için robotlar genellikle büyük kuvvetler, yüksek doğruluk ve tekrarlanabilirlik sağlamak için basit ama güvenilir sert yapılardan yapılır. Yumuşak insansı robot el endüstriyel robotların yerine geçebilir. İnsansı dokunuşlara sahip olan robot, karmaşık şekilli ve kırılgan cisimlerin kavranmasında mükemmel uyum sergileyebiliyor. Aynı zamanda ağır yükleri kaldırmak için güçlü sıkıştırma kuvvetleri de uygulama kabiliyetine sahip.

Araştırmacılar; robotik insansı elin tıbbi bakım, paketleme, meyve toplama, rehabilitasyon ve ameliyat yapma gibi senaryolarda faydalı olabileceğine inanıyor.

Cao ve meslektaşları, bu yeni çalışmayı akıllı tutucular üzerindeki son çalışmalar ile birleştirmeyi umuyorlar. Ayrıca robotik insansı el, makinenin insan hareketlerini daha doğru bir şekilde taklit etmesini sağlayacak “yumuşak kol” modelleri ile birleştirme olasılığına da bakıyorlar.

İlerleyen zamanlarda sadece insanların yapabileceğini düşündüğümüz günlük görevleri yapabilen robotları daha sık görmemiz muhtemel duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.