Meta Yeni Yapay Zeka Aracı Sphere’i Duyurdu

Popüler sosyal medya platformu Facebook, sahte haberler çağını başlatmasıyla ün kazanmıştı. Ancak Facebook, zamanla bu kötü ününü düzeltmek için çalışmalarını sürdürdü. Bu gelişmelerin ışığında ise Facebook’un ana şirketi olan Meta yeni bir araç tanıttı. Meta, geniş bilgi deposu üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı yapay zeka aracı Sphere’i duyurdu.

Meta yeni yapay zeka aracı hakkında Sphere’in ilk kullanıcısı ise dünyanın en ünlü platformlarından biri olan Vikipedi oldu. Açıklamaya göre Vikipedi, içerikleri otomatik olarak taramak ve içeriklerdeki alıntıların güçlü ya da zayıf olduğunu tespit etmek için Sphere aracından faydalanıyor.

Vikipedi’de yer alan toplam 6.5 milyon içerik mevcut. Ayrıca her ay ortalama 17.000 makale eklendiği ifade ediliyor. Vikipedi’ye içerik ekleme ve düzenlemenin ise tamamen topluluk kaynaklı olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu işlemi denetlemek için bir editör ekibinin görevli olduğu da biliniyor.

Fakat zamanla içerikleri kontrol etmenin daha zor hale geldiği bildiriliyor. Wikimedia Vakfı’nın da verilerden yararlanmanın bir yolunu aradığı belirtiliyor. Bu kapsamda Vikipedi yeni bir proje olan Enterprise’ı duyurmuştu. Ayrıca projenin iki ticari müşterisi olan Google ve Internet Archive olarak belirtildi.

Buna ek olarak şirket Meta’nın yeni yapay zeka aracını da kullanıma aldı. Bu araç ile içeriklerin daha güçlü kaynaklara sahip olması ve müşterilerin artış göstermesi de hedefler arasında gibi gözüküyor.

Meta’nın Yeni Aracı Sphere Tam Olarak Nasıl Çalışacak?

Meta, yeni aracı Sphere’i şekillendirmek için 4 milyon Wikipedia alıntısından oluşan veri setini (WAFER) oluşturdu. Meta, Sphere’in diğer modellere göre daha fazla bilgiye eriştiğini söylüyor. Bunun yanında şirket, Sphere’in diğer modellerden daha çok yararlı bilgi sağlayacağını da ekliyor. Açık kaynaklı olmasının ise bunda etkisi olduğunu vurguluyor.

Bilindiği üzere kullanıcılar Vikipedi’ye her gün binlerce içerik ekliyor. Bu nedenle editörlerin bu sistemi sürdürmesinin zor olduğu ifade ediliyor. Sphere’in ise binlerce alıntıyı aynı anda otomatik olarak taraması söz konusu. Meta’nın hedefi ise editörlerin, alıntıları kontrol etmesine yardımcı olacak bir araç çıkarmak olarak bildiriliyor.

Meta, gelecekteki çabalarını Sphere’a odaklamaya çalışıyor. Bunun sonucunda da elde edilen belgelerin kalitesini değerlendirmek, olası çelişkileri tespit etmek ve güvenilir kaynaklara öncelik vermek için modeller üretiyor. Şu an 134 milyon genel web sayfasına dayanan açık kaynaklı Sphere’in; Facebook, Instagram ve Messenger’da kullanıp kullanmayacağıyla ilgili henüz bir bilgi yok. Ayrıca gelecek dönemdeki müşteriler ile ilgili de bir bilgi mevcut değil.

Vikipedi ve Meta’nın son günlerde birlikte gündeme geldiği tek proje bu değil. Geçtiğimiz günlerde Meta, bir başka yapay zeka aracını daha tanıtmıştı. Bu aracın ise Vikipedi editörlerinin oluşturduğu yapay zeka tabanlı dil çeviri aracı olduğu ifade ediliyordu.

Peki sizler Meta’nın Sphere aracıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/11/meta-launches-sphere-an-ai-knowledge-tool-based-on-open-web-content-used-initially-to-verify-citations-on-wikipedia/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.