Meta, Messenger’a Yeni Bir Aramalar Sekmesi Ekliyor!

Meta’nın Messenger uygulaması, ücretsiz mesajlaşma, sesli ve görüntülü aramaların yapılabildiği bir platformdur. Bu uygulama ile birlikte sesli ve görüntülü arama özellikleri oldukça popüler bir yol olarak yer alıyor. Şimdi ise şirket yeni bir tasarım değişikliğine giderek Messenger’a aramalar sekmesi ekleyeceğini duyurdu. Bu tasarım değişikliği ile birlikte arama düğmesini bulmak kolay hale geliyor.

Meta, mesajlaşma uygulamasına yapılan sesli ve görüntülü aramaların 2020’den bu yana yüzde 40 artış yaşadığını belirtiyor. Dünya genelinde Messenger üzerinden her gün 300 milyondan fazla sesli ve görüntülü arama yapılıyor. Bu nedenle yeni güncelleme doğrudan etkileşimi kolaylaştırmak için bir seçenek.

Aynı zamanda yeni tasarım ile basitleştirilmiş ve kolaylaştırılmış bir düzen de uygulamaya ekleniyor. Meta, bu yılın başında şifreli mesajlaşmaya yönelik bazı özellikler de eklemişti. Bu özellikler arasında tepkiler, çıkartmalar, mesaja özel yanıtlar ve yönlendirme olarak yer almıştı.

Yeni güncelleme ile birlikte Meta, uygulamanın altındaki çubuğa sesli ve görüntülü arama için özel bir sekme ekliyor. Bu özel sekme, ‘Sohbetler’, ‘Hikayeler’ ve ‘Kişiler’ sekmelerinin yanında yer alacak. Böylece ‘Sohbetler’, ‘Aramalar’, ‘Kişiler’ ve ‘Hikayeler’ sırası ile bir işlev çubuğu oluşacak.

Arama seçenekleri ile kullanıcılar arkadaşları ile daha kolay bağlantı kuracak. Sesli ve görüntülü aramalar için oluşacak ayrı buton ile birlikte kullanıcılarının kişi listesi ekranı karşılarına çıkacak. Benzer bir sekmeyi Meta’nın bir başka uygulaması olan WhatsApp’ta da görmek mümkün.

Messenger’a Aramalar ile Kullanım Kolaylığı Geliyor

Bu küçük bir değişiklik gibi olsa da Meta Messenger, bir mesajlaşma ve arama uygulaması. Bu tasarım değişikliğinden önce kullanıcıların kişilerini araması için arkadaşları ile ayrı bir sohbet dizisi açması gerekiyordu. Yeni özellik ile kullanıcılar arkadaşlarını doğrudan arama şansı olacak. Ayrıca Messenger’da arama özelliği hakkında bilgi sahibi olmayanlar için de bilgilendirici olacağı ifade ediliyor. Böylece Meta, uygulamayı kullanıma daha uygun hale getiriyor.

Meta Messengera aramalar

2023 yılı için Meta’nın güncel planları mevcut. Bu planlar arasında Facebook ve Instagram için uçtan uca şifrelemeyi varsayılan yapmak yer alıyor. Ayrıca video görüşmelerine AR efekti eklemek de planlar dahilinde bulunuyor. Böylece kullanıcılar filtreler ve animasyonlar ile deneme yapmasına olanak sağlıyor.

Ücretsiz sohbet uygulamaları söz konusu olduğunda Messenger uzun bir rakip listesine sahip. Google Voice, Viber, Signal ve WhatsApp bu rakipler arasında bulunuyor. Ses ve video işlevlerinin vurgulanması Messenger uygulamasını farklı yapmayacaktır. Ancak Messenger telefon numarası gerekmeden arama yapmak için kullanılan bir uygulama olarak rakiplerinin arasından sıyrılıyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/meta-adds-a-new-calls-tab-to-messenger-001924120.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.