Meta Bazı Ekiplerde İşe Alım Sürecini Durduruyor!

Teknoloji devleri arasında yer alan Meta, belli ekiplerdeki işe alım sürecini donduruyor. Şirketin geliştirmekte olduğu bazı projelerden yatırım desteğini çektiği ifade ediliyor. Üstelik bu projeler arasında yeni ürünler de yer alıyor.

The Verge tarafından paylaşılan habere göre Meta işe alım süreçlerinde değişikliğe gidiyor. Messenger Kids, Facebook Dating, Facebook Gaming gibi ekiplerde işe alım sürecinin durdurulduğu bildiriliyor. Bu ekiplerdeki mühendislik pozisyonlarına ek olarak; işe alım ile görevli kişilerde ve bazı veri bilimci pozisyonlarında alımların durduğu belirtiliyor.

İşe alımların dondurulmasının ardından şirket çalışanlarının işten çıkarılma konusunda kaygılandığı ifade ediliyor. Ancak Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada işten çıkarmaların plan dahilinde olmadığı belirtiliyor.

The Verge tarafından elde edilen Meta toplantısına ait bir ses kaydına göre Zuckerberg, “işten çıkarma konusunda kalıcı bir söz veremeyeceğini” söylüyor. Fakat bulundukları konumda şimdilik bunu yapmak zorunda olmadıklarını da ekliyor. Şirketin önümüzdeki süreçteki planının ise büyümeyi yönetilebilir bir seviyeye getirmek olduğunu belirtiyor.

meta-en-degerli-teknoloji-sirketi

Meta, Odağını Reality Labs’e Çeviriyor

Son günlerde Meta yöneticilerinin bazı ekipler için “yeni mühendis alma hatta şirket içi transfer süreçlerinin gerçekleşmeyeceğini” söylediği ifade ediliyor. Bunun anlamı ise belli projelerin ve ürünlerin maddi açıdan yeterli olmadığı şeklinde yorumlanıyor.

Meta’nın son bir yıl içerisindeki hisse senedi fiyatı neredeyse yarı yarıya düşmekte. Bu nedenle şirkete maddi getiri sağlamayan projelerin ikinci plana atıldığı tahminler arasında. Messenger Kids, Facebook Gaming ve Dating projelerinin yanı sıra mağaza oluşturmakla görevli “Commerce” ekibi ve görüntülü toplantı özellikleri geliştiren “Remote Presence” ekibi de yeni işe alım politikasından etkileniyor.

Meta sözcüsü Joe Osborne tarafından yapılan açıklama ise bazı ekiplerde yapılan işe alım politikasını doğruluyor. Ancak şirketin makine öğrenimi ve yapay zeka pozisyonlarına alım yapmayı sürdürdüğünü belirtiyor. Şirketin bu anlamda ana projelere ve Reality Labs’e öncelik verdiğini de ekliyor.

Metaverse için yazılım ve donanım geliştirilen Reality Labs’de de proje önceliğinin değiştiği belirtiliyor. CTO Andrew Bosworth tarafından yapılan açıklama, bazı projelerin öncelik açısından diğerlerinden daha geride olacağını gösteriyor. Reuters tarafından paylaşılan haber ise donanım projelerinin ikinci plana atılacağını ifade ediyor.

The Verge tarafından paylaşılan bilgilere göre ses kaydı bulunan toplantıda Zuckerberg; “şirketin oldukça güçlü bir konumda” olduğunu, “sağlıklı bir işletmeye” sahip olduklarını ve “hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini” belirtiyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/5/18/23125571/meta-hiring-freeze-commerce-messenger-kids-facebook-gaming

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.