MediaTek Kompanio 1300T Yonga Seti Tanıtıldı!

MediaTek tabletler ve ARM destekli cihazlar için geliştirdiği MediaTek Kompanio 1300T yonga setini tanıttı. Yeni tanıtılan yonga seti, şirketin mobil cihazlar için geliştirdiği Dimensity 1200 yonga seti ile oldukça benzer özelliklere sahip.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Kasım ayında tanıtılan Kompanio 1200 (MT8195) yonga setinin geliştirmeye sahip modeli diyebiliriz.

Kompanio 1300T, TSMC’nin (dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi) 6nm boyutundaki yuvasında çalışmakta. Aynı zamanda 8 çekirdeğe sahip. GPU tarafında ise Mali-G77 ile geliyor.

Yeni yonga seti ile birlikte 5G desteği de yine sunulmakta. 5G desteği gelecek dönemde özellikle mobil olarak kullanılan tabletler için oldukça önemli.

Aynı zamanda üreticilerin çift SIM kartı ve 5G desteğini bir arada sunması da yeni yonga setiyle birlikte mümkün. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 standartlarının da yonga setiyle sağlandığını belirtelim.

Görüntü tarafında geldiğimizde ise oldukça gelmiş özellikler için destek mevcut. 2K çözünürlüğünde bir ekranın 120 Hz ekran yenileme hızına sahip olması yonga setiyle mümkün.

2K çözünürlüğün desteklenmesinin bir nedeni de ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar denebilir. MediaTek bu yonga seti ile birlikte ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar için önemli bir çözüm sunmakta.

Kamera desteği tarafında ise Kompanio 1300T 108 MP çözünürlük kalitesini desteklemekte. Ayrıca 60 fps 4K videolar kaydetmeniz de mümkün. Üstelik, MediaTek tarafından AI-PQ olarak isimlendirilen fotoğraf kalitesini artırıcı bir yapay zeka desteği de bulunmakta.

MediaTek Kompanio 1300T yonga setine sahip tabletlerin Temmuz-Eylül ayları arasında satışa sunulması muhtemel. İddialara göre ilk tablet de Honor V7 Pro olabilir.

Böylece günümüzde oldukça önem kazanan tabletler için önemli bir yonga seti MediaTek tarafından tanıtıldı.

MediaTek-Kompanio-1300T

MediaTek’in 5G Hedefi!

MediaTek en büyük mobil işlemci satıcısı konumunda. Aynı zamanda şirket sunduğu teknolojiler ile oldukça popüler.

MediaTek geliştirdiği yonga setleri ile en uygun telefondan amiral gemisi telefonlara kadar 5G teknolojisini sunmayı hedeflemekte. Ayrıca 5G’nin getirilerini göz ardı etmeyen şirket sunduğu neredeyse tüm yonga setlerinde bu teknolojiye yer vermekte.

Bunun son örneklerinden biri de şirketin tabletler için sunduğu çözümü olan Kompanio 1300T oldu. Geçtiğimiz dönemde tablet satışlarında artan talep ve rekabet için şirketin oldukça önemli bir hamle yaptığını söylemek mümkün.

Sizler MediaTek’in yeni yonga seti hakkında neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.