Mazda MX-30 İçin Üretime Başlandı

Mazda, geçtiğimiz yıl Tokyo Otomobil Fuarı’nda elektrikli otomobili MX-30’u tanıtmıştı. Şimdi ise Mazda, ilk elektrikli otomobili Mazda MX-30 için Japonya’da üretim düğmesine bastı. MX-30 bu yıl sonbaharda Avrupa’da satışa çıkacak. Daha çok spor bir görünüme ve RX-8’in özel serbest stil kapı tasarımına sahip çevre dostu bir otomobil.

Mazda, MX-30’un e-Skyactiv adını verdiği motorunun “çarpıcı bir geri dönüş ve pürüzsüz sürüş” dinamikleri sayesinde iyi bir sürüş deneyimi sunmayı planlıyor. MX-30’un çevre üzerindeki etkisini azaltmak için döşemelerinde ve kapı panellerinde geri dönüştürülmüş plastik şişe ve diğer dönüştürülmüş maddeler kullanıldı. Otomobilin çevresel ayak izini azaltmak için çok çalışılmış sadece egzoz gazı emisyonlarını azaltmak için çalışılmamış.

Sınıfının en küçük bataryasına sahip olacak Mazda MX-30  batarya konusunda elektrikli araç sınıfında rakiplerinden biraz geri planda kalmış gibi görünüyor. 35.5 kWs’lik batarya, aracın 210 kilometre gibi bir menzile sahip olmasını sağlıyor ve bu durum bir elektrikli araç için çok ilgi çekici görünmüyor. Fakat Mazda, MX-30’a güveniyor. Aracının arkasında ve sevileceğinden emin.

Şu an 2020 için popüler olan diğer güçlü elektrikli otomobillere bir bakalım.

Tesla Model S

Tesla Model S

Tesla, elektrikli otomobil sınıfının liderlerinden biri. Hatchback gibi dursa da kendisi sedan olan Model S diğer Tesla elektrikli araçları gibi yine beğenileri üzerine toplamayı başarmıştır. Genel özellikleri ise :

  • Ön ve arka tekerleklerin arası tamamen bataryadan oluşmaktadır.
  • Tesla Model S %100 elektrikli bir araç olup 2,5 saniyede 100 km/s hıza çıkabilmektedir.
  • Tam bir şarjla 610km yol yapılabiliyor.  Herhangi bir şarj noktasında 15 dakikada 214 km’ye kadar şarj edilebiliyor.
  • Araçta bulunan kameralarla 360 derece görüş sağlar. Öne bakan kameralar 160m’ye kadar uzaktaki nesnelerin uzun menzili bir görünümünü sunar.
  • Sürücülere yardımcı olacak otopilot özelliği vardır.

Temel 2020 Model Tesla Model S Long Range Plus 79,990$ ‘dan başlıyor. Farklı bir modeli olan 2020 Tesla Model S Performance 99,990$ dan başlıyor.

Daha fazlası için Tesla Model S .

Porshe Taycan

Porshe Taycan

Bazı kaynaklar Porshe Taycan için En iyi lüks elektrikli otomobil diyor.

Hem spor arabadan vazgeçemem hem elektrikli olsun diyenlerin birleştiği nokta Porshe Taycan. Porshe elektirkli otomobillerde Tesla’ya rakip olmaya aday. Genel özellikleri ise:

  • Tasarım olarak çoğu insanı her zaman kendine hayran bırakan etkileyici Porse tasarımına sahip.
  • 2,8saniyede 100km/h hıza çıkabiliyor.
  • Tam bir şarjla 412 km’ye kadar yol yapabiliyor.
  • En yeni lityum iyon teknolojisine sahip Performance Battery Plus 880Voltluk bir sisteme sahip.Taycan bu sistemi destekleyen ilk elektrikli araç.
  • Taycan’da iki adet bulunun şanzımanlarda farklı bir teknoloji kullanılmış. Porsche, ön akstaki elektrikli motoru tek ileri vitesli şanzıman ile, arkadakini ise iki ileri vitesli vites kutusu ile eşleştirmiş.

Porshe Taycan 153.310 $’dan , Turbo ve Turbo S modelleri ise en az 187.000$ olacak.

Daha fazlası için Porshe Taycan.

Peki neden elektrikli otomobil ?

Elektrikli arabalar günümüzün gerçeği ve 2020 yılı ile beraber seçenekleri artmaya devam ediyor. Türkiye şimdilik biraz daha az yaygın olsa da artarak ilerleyecek gibi duruyor. Araba ile ulaşım bu kadar yaygınken arabaların çevreye verdiği zararın boyutu da elbette yüksek oluyor. Atmosferimizi korumak, oluşabilecek iklim değişikliklerinin önüne geçebilmek adına çok önemli bir adım. Elbette sadece elektrikli araç kullanarak bu sorunun önüne geçemeyiz fakat hedefe giden yolda atılmış her adım büyük veya küçük olsun bizi hedefe daha da yaklaştırır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.