macOS 10.15.5 Catalina Güncellemesi Hakkında Her Şey!

Apple, macOS 10.15.5 Catalina sürümünü piyasaya sürdü. MacOS 10.15.5 güncellemesi bu hafta tüm bilgisayarlara ulaşacak. Macbook’unuzun pili artık daha uzun süre daha sağlıklı kalacak. Yeni güncellemeyle beraber bir dizi yeni özellik ve ince ayar geliyor.

MacOS 10.15.5 güncellemesi için Apple menü > Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme’ye gidip mevcutsa “Şimdi Güncelle”yi tıklayarak güncellemeyi başlatın. Bazı cihazlara henüz gelmemiş olabilir ama bu hafta içinde gelecektir. Kontrol etmeye devam edin.

Pil Sağlığı Yönetimi

Mac dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için pil sağlığı yönetimi kullanılacak. Etkinleştirildiğinde, MacBook’unuzun yazılımı pil kullanımınızı kontrol ederek pilin servis görmesi gerekip gerekmediğini belirler ve Enerji Tasarrufu tercih bölmesi artık pil durumunu görüntüler.

Macbook’unuzu tam olarak şarj ettikten sonra bile Pil Sağlığı Yönetimi ayarını kullanırken maksimum pil ömrünün daha düşük olduğunu fark edebilirsiniz, ancak bu kısa süreli şey pilin doğal bozulmasını yavaşlatmaya ve ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Bu özellik sadece Thunderbolt 3 içeren yeni Macbook’larda kullanılabiliyor.

Pro Display XDR İçin Kalibrasyon İnce Ayarı

Apple’ın Pro Display XDR monitörleri için beyaz nokta ve parlaklık kalibrasyonunda ince ayar yaparak kendinize uygun hale getirebilirsiniz.

FaceTime Tanınmışlık Tercihi

Grup FaceTime çağrılarında bir katılımcı konuştuğunda video döşemeleri boyutu değişmeyecek.

Güncellemenin Hata Düzeltmeleri ve Diğer İyileştirmeleri

Her güncellemede olduğu gibi bu güncelleme de hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler içeriyor. İşte Apple’ın resmi yama notları:

  • Hatırlatıcıların tekrarlayan hatırlatıcılar için bildirim göndermesini engelleyebilecek bir sorun düzeltilir
  • Giriş ekranında şifre girişini engelleyebilecek sorunu giderir
  • Bir güncelleme yükledikten sonra bile Sistem Tercihleri’nin bildirim rozeti göstermeye devam etmesi sorununu giderir
  • Video konferans uygulaması kullandıktan sonra dahili kameranın tespit edilememesi sorununu çözer
  • Apple T2 Güvenlik Yongası olan Mac bilgisayarlarda, dahili hoparlörlerin Ses tercihlerinde ses çıkış aygıtı olarak görünmeyebileceği sorununu giderir
  • Mac’iniz uyku modunda iken iCloud Fotoğraf Kitaplığı’ndan medya dosyaları yükleme ve indirme ile ilgili bir kararlılık sorununu giderir
  • RAID birimlerine büyük miktarda veri aktarırken ortaya çıkan bir kararlılık sorununu çözer
  • Azaltılmış Hareket Erişilebilirliği tercihinin bir Grup FaceTime çağrısında animasyonların hızını azaltmaması sorununu giderir

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.