M2 Çipli MacBook Air için Tarih Verildi

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen WWDC etkinliğinde tanıttığı M2 çipli MacBook Air için tarih verildi. İddialara göre yeni MacBook Air, 15 Temmuz 2022 tarihinde satışa çıkacak. Buna ek olarak ürünün ön sipariş tarihi hakkında da bir iddia mevcut.

MacRumors tarafından yapılan habere göre yeni M2 çipli MacBook Air modeli için oklar temmuz ayını gösteriyor. Ürünün tanıtımı sırasında da temmuz ayında satışa çıkacağı ifade edilmişti. Ayrıca Apple’ın resmi internet sitesinde de temmuz ifadesi bulunduğunu belirtelim. Üstelik ürün hakkında belirli bir tarih iddiası da gündemde.

M2 çipli MacBook Air için gösterilen tarih 15 Temmuz oluyor. Bu tarihte ürünün çıkış gerçekleştirmesi bekleniyor. Buna ek olarak 8 Temmuz tarihinde cihaza ait ön siparişlerin başlayacağı da belirtiliyor. Fakat her iki tarihin de şimdilik birer iddia olduğunu hatırlatmakta fayda var.

M2 Çipli MacBook Air Özellikleri

Apple tarafından geliştirilen yeni M2 çipi bilgisayarın en önemli parçası olarak dikkat çekiyor. Çip içerisinde 8 çekirdekli bir CPU ve 8 çekirdekli bir GPU bulunuyor. Buna ek olarak 8 GB birleşik bellek sayesinde her iki işlemci birimi de görevlerini yerine getirebiliyor. Ayrıca 16 çekirdekli Neural Engine desteği de üründe mevcut.

Yeni MacBook Air bunun yanı sıra 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU sunduğu farklı bir sürümle de karşımıza çıkıyor. Bu sürüm ise minimum 512 GB SSD’ye sahip. Ancak 8 GB bellek ve 16 çekirdekli Neural Engine bu modelde de varlığını sürdürüyor. Her Mac cihazında olduğu gibi ürünün konfigürasyonlarını değiştirmek de mümkün.

m2-macbook-air

Ekran özelliklerine baktığımızda 13.6 inç boyutunda bir Liquid Retina ekran bizleri karşılıyor. Ayrıca ekranda True Tone özelliği olduğu da belirtiliyor. Ekran çözünürlüğü ise 2560 x 1664 olarak ifade ediliyor. Ekran kısmında dikkat çeken bir diğer detay ise 1080p FaceTime kamerası oluyor.

Ürünün pil özelliklerinde ise 52.6 watt-saat gücünde bir batarya görmek mümkün. Ayrıca 67 W hızlı şarj desteği de yeni MacBook Air’da yer alıyor. MagSafe 3 ile şarj etme ve iki adet Thunderbolt bağlantı noktası da cihazın özellikleri arasında.

Ürünlerin fiyatı ise konfigürasyonlara göre değişiklik gösteriyor. Ancak 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU bulunduran yeni MacBook Air 25.999 TL; 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU bulunduran model ise 32.299 TL’den başlayan fiyatlara sahip.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/06/29/macbook-air-m2-available-friday-july-15

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.