Lyft Sürücüsüz Araçlar İçin Güvenlik Raporu Yayımladı

Lyft, sürücüsüz araçlar konusunun nasıl daha güvenilir ve daha erişilebilir bir hale gelebileceğini tasarlayan ve bu yönde hedefleri olan bir ulaşım şirketidir. Bu şirket, sürücüsüz arabaların nasıl daha güvenli bir hale geleceği ile ilgili bir güvenlik raporu yayımladı. VSSA olarak adlandırılan bu rapor Lyft’in Level 5 adlı ekibi tarafından hazırlandı. Level 5 ekibi trafikte daha az araç, daha az hava kirliliği ve şehirlerde arabalar yerine insanların ön planda olmasını amaçlıyor.

Lyft sürücüsüz araçlar için hedefleri
Kazaları azaltmak, trafiği sonlandırmak, araç yoğunluğunu azaltmak.

Lyft, 2012 yılında kurulan ve kişisel ulaşım anlayışını kökten bir şekilde değiştirmeyi hedefleyen bir şirkettir. Daha gelişmiş bir ulaşım sistemi için kendi kendine giden araçların gelecekte çok kritik olacağına inanıyor. Bunun yanı sıra bu sürücüsüz araçların insan kaynaklı hataların önüne geçeceğine ve sonuçlarını önemli derecede azaltıp ulaşımın daha güvenli hale geleceği düşüncesini benimsiyor. Güvenlik konusunda hazırladıkları belge olan VSSA, Lyft’in sürücüsüz araçların güvenliği ve gelişimi hakkında bir yaklaşımı niteleğindedir. Lyft, bu raporla daha açık ve şeffaf kurallar oluşturarak güvenlik politikalarının çerçevesini belirlemeyi amaçlıyor.

Ulaşım güvenliğinin sadece araçlara yönelik değil sokakta bulunan diğer özneler için de oldukça önemli olduğunu vurgulayarak bu raporda; yolcuların, yayaların, bisiklet ve scooter sürücülerinin güvenliklerini de göz önüne almış oluyor.

Son yıllarda ulaşımda gerçekleşen insan kaynaklı ölümlerin oranını azaltmak için ve araç güvenliğini artırmak için birçok önemli projeye yer verilmiştir ancak bu konuda mütevazı bir ilerleme kaydedilmiştir. Şimdi ise sürücüsüz araçlar ile birlikte insan hatalarını azaltmak ve kamu güvenliğini sağlamak amaçlanıyor. Lyft sürücüsüz araçlar konusunun tam anlamıyla hayata geçebilmesi için halkın önce bu teknolojiye güvenmesi gerektiğini söylüyor. Bu teknolojiye olan güvenirliliği göstermek için ve bu çerçeveyi oluşturmak için de başkalarıyla ortaklıklar yaptıklarını ekliyor.

VSSA Raporunun Temel Güvenlik İlkeleri

Lyft, sürücüsüz araçlar ve güvenlik önlemleri için yayımladığı VSSA raporunda karayolu risklerini azaltmak için sürücüsüz araçlara rehberlik eden temel güvenlik ilkelerinden bahsetmiştir:

  • Deneyimlerden faydalanarak riskleri tamamen azaltıp insan hatasından kaynaklanan güvenlik eksiklerini azaltmak ve bu teknolojiyi sistemli olarak geliştirmek.
  • Yayalara ve diğer araçlarla (bisikler, scooter, kaykay vb.) seyahat eden kişilere odaklanıp oluşabilecek sorunları ortadan kaldırmak için onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak. (Lyft, insanların bu teknolojinin gelişmesine yardımcı olacağına inanıyor.)
  • Güvenliği ölçmek amacıyla sürücülü araçların ve sürücüsüz araçların performanslarının karşılaştırılması.
  • Güvenlik potansiyelini artırmak için ortaklıklar yapmaya açık olmak.
  • Müşterilerin güvenini kazanmak için çalışmalara odaklanmak.

Lyft ayrıca, bu raporda donanımsal ve yazılımsal olarak da sürücüsüz araç teknolojisinde titizce planlanmış sistemler kullandığını belirtiyor. Bu teknolojinin devamlı gelişmesi için de önemli işbirlikleri yaptığını söylüyor.

Ulaşımda artan hatalar ve kazaların sonucunda pek çok can kaybı ve güvenlik eksiklerinin yaşanması çoğu şirketi bu konuda harekete geçmeye yönlendiriyor. İnsanların etrafında şekillenecek bir ulaşım teknolojisi yaratarak güvenlik konusunu zirve noktada tutan Lyft, sürücüsüz araçlar için oldukça iddialı ve temkinli hareket ediyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Lyft Sürücüsüz Araçlar İçin Güvenlik Raporu Yayımladı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.