Liverpool Üniversitesi Robot Bilim İnsanları Kullanıyor

Liverpool Üniversitesi’ndeki bilim insanları, pandemi sürecinde laboratuvarlarda kendileri yerine çalışan robotlar kullandılar. Programlanabilir robot bilim insanları, pandemi sürecinde laboratuvarlarında uzak kalan bilim insanları yerine deney çalışmalarını sürdürdü. Otonom çalışan robotlar, evden rahatlıkla yönetilebildikleri için deneylerin yürütülmesinde bir kesinti yaşanmadı.

Bilim insanları robotlar ile yürütülen deneylerin bin kat daha hızlı yapılabileceğini söylüyorlar.

Kraliyet Kimya Derneği’nin yayımlamış olduğu bir raporda, bilim insanlarının pandemi döneminde araştırmalarının robotlar ve yapay zeka yardımıyla yürütmelerinin daha sağlıklı olacağını vurguluyor. Böylece küresel sorunlara daha güvenli bir şekilde çözüm arayışında olabilirler.

robot bilim insanları

Robot bilim insanları, güneş pillerinin içinde meydana gelen reaksiyonları hızlandırabilecek bir katalizör bulmak için bir dizi test üzerinde çalışmaya başladılar. Robotu laboratuvarlarında kullanmak için çalışmaya koyan malzeme bilimcisi Profesör Andy Cooper, robotların COVID-19 ile mücadelede de kullanabileceğini öne sürdü. COVID-19 aşısı bulmak için çalışma yapan laboratuvarlardan, robotlara büyük ilgi gösterildi. Robot bilim insanları sayesinde daha güvenli bir şekilde deneyler ve araştırmalar yürütülebilir.

Sosyal Mesafeli Bilim İçin Robot Bilim İnsanları

Bugünlerde bilim insanlarının laboratuvarlardaki zamanlarının kısıtlı olması ve aralarında sosyal mesafeye dikkat etmelerinin ehemmiyetinden dolayı, robotlar artık bilim insanlarının yerini almaya başlayacak gibi duruyor. Daha da önemlisi robotların araştırma yapabilme hızları insanlarınkinden çok daha hızlı. Binlerce deneyi çok daha kısa bir sürede yapabilirler. Böylece, yeni inovasyon ve yeni çözümlere odaklanmak için bilim insanlarına daha çok zaman kalmış olur. Robotlar ile bilim ve teknoloji daha hızlı bir şekilde gelişebilirler.

Uzay istasyonlarında araştırma ve çalışma yürütmek için tasarlanan robotlar gibi robot bilim insanları da zorlu deneylerde veya tehlikeli kimyasalların olduğu riskli deneylerde kullanılabilir.

Uzay üstlerinde araştırma yapmak için tasarlanan makineler gibi, robotlar da zorlu laboratuvar ortamlarında veya kimyasal maddelerin kullanarak yapıldığı daha riskli deneylerde kullanılmak için birebir.

Kraliyet Kimya Derneği başkanı Deirdre Black’e göre, İngiltere teknolojik altyapısını robotlar ile daha da geliştirebilir.

Birçok bilim insanı evlerinde karantinadayken, robotlar, insanların yerini alabilir mi? Dr. Black, “Bu mümkün değil, bilimin gelişmesi için her zaman insanlara ihtiyaç vardır.” dedi.

Gelişen teknoloji ile insanların sırtlarındaki yükler azalmaya devam ediyor.  

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.