Linux Lite 5.0 ‘Emerald’ Bomba Gibi Geldi

Emerald olarak da bilinen Linux Lite 5.0 işletim sistemi artık indirilmeye hazır. Projenin lider geliştiricisi Jerry Bezencon, Linux Lite’ın son sürümünü bugün itibariyle piyasaya sunduklarını açıkladı. Bezencon’un açıklamasında, “Lite 5.0 şimdiye kadar ki en zengin içerikli ve eksiksiz sürüm” olduğunu belirtiyor.

Microsoft, Windows 7 işletim sistemini artık desteklemeyeceği için düşük özelliklere sahip bilgisayar kullanıcıları kara kara düşünmeye başladı bile. Bu durumda kullanıcıların karşısında 2 seçenek çıkıyor. Bunlardan bir tanesi yeni bilgisayar alarak Windows 10 kullanmaya başlayabilirler. Veya çok yüksek donanım özellikleri istemeyen bir işletim sistemini deneyebilirler. İşte bu bahsettiğimiz ikinci senaryoda Linux Lite 5.0 dikkat çekici bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Ubuntu 20.04 LTS işletim sistemine dayanan bu hafif Linux Lite’ın dikkat çeken yeni özelliklerine gelin birlikte göz atalım.

Sistem Önyükleme Ayarları

Bu yeni işletim sisteminde, bilgisayarda bulunan donanımsal parçalarla yazılım arasında bir nevi köprü görevini gören BIOS’un yerine tasarlanmış olan UEFI (Unified Extensible Firmware) desteğini görüyoruz. UEFI, bilgisayarınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlayan bir yazılımdır. Buna ek olarak, bilgisayarınıza üst düzeyde güvenlik sağlar.

Gizli Telemetri Bulunmayan Dağıtım

Bir sistemin kablo veya kablosuz olarak izlenip kontrol edilmesi anlamına gelen telemetri sisteminin gizli olmamasını istiyorsanız ve Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı arıyorsanız, Linux Lite’ın son sürümü sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

linux lite 5.0 telemetri

Yeni Tasarım ve Tema

Sistemi görsel açıdan değerlendirecek olursak, kullanıcılara çeşitli bileşenlerin çok daha parlak ve temiz bir görüntüsünü sağlanıyor. Yükleme tamamlandıktan sonra karşınıza GTK3 ile güncellenmiş bir açılış programı karşılıyor. Oturum kapatma ekranında ise önceki sürüme göre daha ayrıntılı ve yeni seçenekler sunan bir tasarım karşımıza çıkıyor.

linux lite 5.0
Linux Lite 5.0 Oturum kapatma ekranı

Lite Yazılımı

Güncellenen Lite yazılımı ile beraber, not alma programı olan CherryTree yerine Zim kullanılmaya başlanıyor. Kullanıcılar artık Chromium adlı web tarayıcısı yerine Google Chrome kullanacaklar. Yazılımda yapılan değişiklikler arasında Linux, Windows ve Mac için yerel ağ üzerinden dosya aktarımı sağlayan NitroShare uygulaması bulunuyor.

linux 5.0
Linux Lite 5.0’a eklenen uygulamaların listesi

Linux Lite 5.0’daki Diğer Önemli Geliştirmeler

Bahsettiğimiz sistem önyükleme ayarları, gizli telemetri bulunmayan donanım, yeni tasarım ve Lite yazılımı değişikliklerine ek olarak işletim sisteminde kullanıcıların deneyimini geliştirmek amacıyla getirilen birkaç uygulama daha bulunuyor. Bunların arasında, Leafpad’in yerine Mousepad kullanılması, GUFW’yi son derece yapılandırılabilir bir FireWallD ile değiştirilmesi, Lite açılış ekranı ve kullanıcı hesapları bölümlerinin artık GTK3 ve Python3 olarak güncellenmesi bulunuyor.

Linux Lite 5.0 ile Web Sayfası da Güncellendi

Jerry Bezencon bugün gerçekleştirdiği duyurusunda yeni sürüm Linux Lite ile birlikte web sayfalarının güncellendiği bilgisini de paylaştı. Bezencon, Linux Lite sitesinin artık mobil cihazlar ile sorunsuz bir deneyim sağladığının altını çiziyor ve geliştirilen web sayfasının onları en azından 5 yıl daha idare edebileceğini umuyor.

Linux Lite 5.0 Nasıl İndirilir?

Bu yeni işletim sistemini denemek istiyorsanız resmi Linux Lite sayfasındaki download kısmını ziyaret edebilirsiniz. Linux Lite 5.0 için gereken minimum gereklilikler 1GHz İşlemci, 768 MB RAM ve 8GB HDD/SD olarak belirtiliyor. Siz de eğer Windows’a bir alternatif arıyorsanız Linux Lite’a bir şans verebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.