Lenovo ThinkPad X1 Fold Katlanabilir Bilgisayar Ön Satışta

Dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı olma ünvanını taşıyan Lenovo ThinkPad X1 Fold, ön satışa sunuldu. Bu sene daha da popülerleşen katlanabilir teknolojik cihazlar furyasına bilgisayarlar da dahil oldu. Samsung Galaxy Z Fold2 akıllı telefon kategorisinde bu teknolojiyi geliştirirken, bilgisayar konusunda ilk hamle Lenovo’dan geldi.

Ürün ilk olarak bu senenin başların bir prototip olarak tanıtılmıştı. Las Vegas’ta gerçekleşen CES 2020 teknoloji fuarında kullanıcılarla paylaşılan ürünün resmi olarak ön satışları artık başladı.

Lenovo ThinkPad X1 Fold tabiri caizse tam bir kitap gibi katlanabiliyor. Katlandığı zaman dizüstü bilgisayarların en büyük sorunlarından biri olan taşıma probleminin de oldukça basitleştiği görülüyor.

ThinkPad X1 Fold Özellikleri

Ürün donanım olarak da hiç hafife alınmayacak bileşenlere sahip olarak karşımıza çıkıyor. İşlemci olarak 11. Nesil Intel Core i5-L16G7 Lakefield kullanılan cihazın 1.4 GHz hızı ve 5 çekirdeği bulunuyor. Intel UHD grafik kartı da işlemci ile paylaşımlı olarak sunuluyor. İşletim sistemi olarak bazı konfigürasyonlarda Windows 10 Home bazı konfigürasyonlarda ise Windows 10 Pro kullanılıyor.

Ürünün en önemli özelliği olan katlanabilir ekran ise 2K görüntü kalitesine sahip 13.3 inçlik OLED bir yapıya sahip. Ekran çözünürlüğü ise 1536×2048 olarak duyuruluyor. Ayrıca ürün 5MP bir kızılötesi kamera barındırıyor.

lenovo-thinkpad-x1-fold-klavye
Resim: Lenovo

ThinkPad X1 Fold’da bellek olarak 4267MHz hıza sahip 8GB LPDDR4 bir RAM kullanılıyor. Ürünün belleği de oldukça yüksek performans verecek gibi gözüküyor. Depolama olarak ise 256GB-1TB arası SSD’ler kullanılıyor. Farklı konfigürasyonlar depolamada da kendini gösteriyor.

Yaklaşık 10 saat dayanabilen bir pil ömrüne sahip olduğu söylenen cihazın, 50Wh bir bataryası bulunuyor. Üstelik bataryada hızlı şarj teknolojisi de kullanılıyor. Cihazda bağlantı olarak 5G, LTE, WiFi 6 ve Bluetooth 5.1 sunuluyor.

Cihazın farklı kullanma biçimleri mevcut. Örneğin cihazı ikiye katlayıp ekranın üzerindeki klavye ile bir mini dizüstü bilgisayara çevirebiliyorsunuz. Ya da cihazın aksesuarlarından olan Bluetooth klavye ile cihazı kullanabiliyorsunuz. İsterseniz cihazı standının üstüne koyup tam boyutuyla, isterseniz ikiye katlayıp küçük boyutuyla klavyeyi kullanmak mümkün. Ayrıca ThinkPad X1 Fold’u bir kitap gibi tutup, bu şekilde de kullanabiliyorsunuz. ThinkPad X1 Fold’a ait bir kalem de bulunuyor.

Resim: Lenovo

Lenovo ThinkPad X1 Fold Fiyatı

Ürünün fiyatı ön siparişle 2.499 dolardan başlıyor. Ürünün en yüksek donanımlı fiyatı ise 3.099 doları buluyor. Ülkemizde satılıp satılmayacağı belli olmayan ürünün en düşük donanımı 19.575 lira+vergiler, en yüksek donanımı ise 24.275 lira+vergilerden oluşan bir etikete sahip olacağı düşünülüyor.

Böyle bir gelişmenin Lenovo’dan gelmesi, kullanıcıları çok da şaşırtmıyor. Şirket geçtiğimiz senelerde çıkarttığı farklı IdeaPad ve ThinkPad modelleri ile dizüstü bilgisayarların esnek kullanımı ve mekanizması gibi konularda diğer şirketlerden oldukça önde olduğunu göstermişti. Oldukça hafif ve oldukça esnek yapılı ürünler ile dizüstü bilgisayarların taşınabilmesinin oldukça kolaylaştırılabileceğini de gözler önüne sermişti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.