Kia, Concept EV9 Modelinin Detaylarını Paylaştı

Geçtiğimiz hafta görselleri paylaşılan Kia Concept EV9 modeli hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Kia tarafından paylaşılan yeni bilgiler, aracın dış ve iç tasarımına bir bakış atmamızı sağlıyor.

Elektrikli araç üretimi konusunda iddialı adımlar atan Kia, yenilikçi tasarımlarıyla sektörün önde gelen isimleri arasında yer almak istiyor. Concept EV9 modelini tamamen elektrikli bir şekilde geliştiren şirket özellikle iç tasarımda teknolojiye fazlasıyla yer veriyor.

Yeni Concept EV9 modeli fütüristik diyebileceğimiz bir görünüşe sahip. Bu unsur kendini hem iç hem de dış tasarımda gösteriyor. Aracın dışında kullanılan açısal tasarım oldukça şık bir görüntü sunuyor. Bu konuda özellikle jantlara değinmekte fayda var. Araç genel hattıyla SUV sektörünün geleceğinin bir ön gösterimini sunuyor.

Aracın içine baktığımızda ise başarılı bir aydınlatma sisteminin dengeli bir şekilde dağıldığını görüyoruz. Geleneksel bir direksiyon yerine daha yenilikçi bir kontrol mekanizması da araçta yer alıyor. Ancak tüm bunların haricinde dikkat çeken oldukça önemli bir unsur var: Aracın kontrol ekranı.

kia-concept-ev9-ic-tasarim

Kia, 27 inç boyutunda devasa bir ekranı Concept EV9 modelinde kullanmayı tercih etmiş. Bu büyük ekran hem sürücüye hem de yanındaki yolcuya kontrol imkanı tanıyor. Bu sayede araçla ilgili tüm unsurlar hep göz önünde ve kolay erişilir hale geliyor.

Kia’nın bu ekranı kullanması büyük bir gelişme. Çünkü, bir önceki EV6 modelinde kullanılan ekran yalnızca 12 inç boyutundaydı. Bu ekranın iki katından daha büyük bir ekran ise Concept EV9 modelinde tercih edilmiş. Eğer olumlu dönüş alırsa bu ekranı daha çok göreceğimizi de söylemek mümkün.

Kia Concept EV9 Hızlı Şarj Desteğiyle Sunuluyor

Buna ek olarak Kia, aracın performansı hakkında da bazı bilgiler paylaştı. Fakat bunlara değinmeden önce aracın bir ultra performans konsepti olmadığını belirtmek gerekli. Kia, bu araçta kullanıcıların konforunu ön planda tutmaya gayret ettiğini belirtiyor. Gerek yoğun trafikte gerekse kırsal bir bölgede ön planda tuttuğu unsurun sürücü ve yolcular olduğunu ifade ediyor.

Aracın 350kW şarj desteği olduğu ifade ediliyor. Kia Concept EV9’un menzilinin ise 300 mil olduğu belirtiliyor. Hızlı şarj desteği sayesinde %10’dan %80 seviyesinde yaklaşık 20-30 dakikada çıktığını da belirtmek gerekli. Bu sayede gerekli şarjı araca yükleyip yola devam etmek mümkün hale geliyor. Tesla ile rekabet edemese de başarılı bir menzil sunduğunu belirtmek gerek.

Bunun haricinde aracın teknolojisinden tasarımına her yanında gelecekten bir dokunuş görmek mümkün. Ancak bu tasarımın konsept olduğunu belirtmek gerekli. Gerçek üründe bu unsurların ne kadarını göreceğimiz henüz açıklanmadı. Yine de şirket, Concept EV9 modelini canlı görmek isteyenler için 17-28 Kasım tarihleri arasında Los Angeles’ta gerçekleşecek AutoMobilty LA ve LA Auto Show’da aracı sergileyeceklerini belirtti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.