KFC 3D Biyoyazıcı Şirketi İle Tavuk Üretmeye Başlayacak

KFC 3D biyoyazıcı ile dünyanın ilk laboratuvar ortamında üretilecek nuggetlarını üretmeye çalışıyor. Tavuk restoran zinciri tavuk hücresi ve bitkisel malzemeler kullanarak Rus şirketi 3D Bioprinting Solutions ile birlikte çalışacak.

KFC’nin planı, biyoyazıcı firmasına baharat ve ekmek sağlayarak orijinal tavuğun tat ve dokusunu elde edip çoğaltmaya çalışarak meşhur KFC tavuğunu üretmek.

Fakat burada özellikle belirtmekte fayda var, KFC biyoyazıcı süreci sonucu ürettiği tavuklar vejeteryanlar için uygun değil. Çünkü biyoyazıcı sürecinde yukarıda da belirttiğimiz gibi hayvansal gıda kullanacaklar. KFC geçtiğimiz yıl Amerika’da Beyond Meat’in bu yaz daha fazla bölgede piyasaya sürmeyi planladığı bitki bazlı tavuk ürününü test eden ilk yemek zinciri şirketi olmuştu.

KFC’nin açıklamasına göre biyoyazıcı işlemi ile üretilen nuggetlar normal tavuk üretimiyle üretilen nuggetlara göre daha çevre dostu olacak. Bu açıklamayı da American Environmental Science and Technology dergisinin çalışmalarına atıfta bulunarak yaptılar. Dergiye göre hücrelerden et üretim işlemi, geleneksel hayvan yetiştiriciliğine göre sera gazı salınımı ve enerji tüketimi açısından çok daha çevre dostu bir süreç.

kfc biyoyazıcı ile tavuk üretecek

3D Bioprinting Solutions’ın kurucu ortağı Yusef Khesuani, KFC ile ortaklıklarını açıkladığı bildiride özellikle tıp alanında yaygın olarak kullanılan 3D biyoyazıcı teknolojilerinin, günümüzde et gibi gıdaların üretiminde yaygınlık kazandığını belirtti. Ayrıca gelecekte bu tür teknolojilerin hızlı bir şekilde geliştirilmesi, 3D biyoyazıcı ile üretilebilen et ürünlerini daha erişilebilir kılabileceklerini belirtti. Ardından buna bağlı olarak hücre bazlı et ürünlerinin lansmanını hızlandırabileceğini açıkladı.

KFC, biyoyazıcı nuggetların önümüzdeki sonbaharda son test aşaması için hazır olacağını belirtti. Duyuruda diğer 3D biyoyazıcı çalışmalarından nasıl farklı olacağına dair bir ayrıntıya yer verilmedi. Ancak piyasada bunun gibi ürünlerin hayvan hücrelerinden üretilmesine imkan verecek başka bir yol olmadığı söylendi. Biyoyazıcı ile üretilen nuggetların müşterilere örnek olarak ne zaman sunulacağına dair ise herhangi bir açıklama olmadı.

Biyoyazıcı Nedir?

Biyoyazıcı, doğal dokuları ve doku benzeri yapıları oluşturmak için hücreler ve büyüme faktörleri gibi biyomalzemelerin kombinlendiği bir üretim işlemidir. Üretilen bu dokuları katman katman bir araya getirmek için ise bio-ink (biyolojik mürekkep) denilen bir malzeme kullanılıyor. Teknik tıp ve biyomühendislik alanlarında bu teknoloji yaygın olarak kullanıldığı gibi son zamanlarda rekonstrüksiyon ve rejenerasyon alanında da kendine yer bulmaya başlamıştır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.