Keen: Google’ın Makine Öğrenmesi Temelli Pinterest’i

Google bugün yeni deneysel çalışması Keen’i duyurdu. Deneysel çalışmalarını yayınladığı Area 120’de Keen’i yayınlayan Google uygulamanın Google Alerts Service’in daha modern versiyonu olduğunu belirtti. Keen kullanıcıların bir konu hakkında içerik seçmesine ve bulmasına yardımcı olmak adına makine öğrenmesi ve insan iş birliğinin bir kombinasyonunu kullanır. Platformda her bir ilgi alanına “Keen” denir.

Keen’in kurucu ortaklarından biri olan C.J. Adams telefonda istediği içerikle alakalı yayınları ve görselleri bulmak adına çok fazla zaman kaybettiğini ve bu zamanı daha verimli şekilde kullanabileceğini düşündüğünden bu proje fikrini ortaya attı. Bu fikri Google’da dört arkadaşı ile paylaştıktan sonra şirketin People and AI Research (PAIR) adını verdiği ekibiyle birlikte Keen’i ortaya çıkardılar. PAIR insanlığa katkıda bulunma amacıyla makine öğrenmesi, yapay zeka çalışmaları yapan bir ekiptir.

google-keen

Uygulama şu an hem Android hem de web tabanlı kullanılabilir durumda. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra istediğiniz başlığı aratmanız yeterli. Bu başlık ekmek kızartmayı öğrenmek, kuşları izlemek ya da balık tutmak gibi ilgi alanlarınız olabilir.

Keen size bu yazdığınız başlık dışında öneriler de sunmakta. Bu öneriler yapay zeka sayesinde üretilmiş ilginizi çekebilecek olan başlıklardır. Örnek vermek gerekirse “Köpek eğitmek” diye arattığınız zaman Keen size “Köpek eğitimi videoları”, “Köpek eğitimi kursları”, “Köpek eğitimi kitapları” gibi şeyler önerir. Bu önerilerden birine tıkladığınız zaman ise Keen’iniz oluşur.

Keen’inize girdiğinizde bu başlık ile ilgili birçok web içeriği içeren bir pano sizi karşılar. Bu pano köpek eğitimi ile ilgili Youtube videoları, blog yazıları ve Amazon’da yer alan köpek eğitimi için gerekli eşya ilanları gibi birçok içerik sunar.

google-keen-platform

Keen Yapay Zekasıyla Pinterest’ten Kendini Ayırıyor

Keen her koleksiyon için Google Search ve makine öğrenmesi kullanarak başlığınızla alakalı web içeriklerini keşfetmekte. Bu nedenle Keen, “Pinterest’in Otonom Versiyonu” olarak adlandırılmakta.

Bir “Keen” oluşturulduğunda koleksiyondan istediğiniz gibi içerikleri kaldırıp ekleyebilirsiniz hatta diğer kullanıcılara da bu yetkiyi verirseniz Keen’ininiz daha zengin bir hal alır. Makine öğrenmesi algoritmaları sayesinde yapılan ekleme çıkarmaları inceleyen sistem oluşturacağı yeni Keen’leri de bunlara göre yapar.

Platform, giriş bilgilerinizi tüm diğer Google uygulamaları gibi Google ile paylaşmakta. Fakat bu paylaşılan bilgiler Google’ın gizlilik politikasına tabii tutulur. Bu proje şu anlık büyük bir firmanın küçük çalışmasıdır. Keen web platformunu biraz daha kişiselleştirmeye yönelen Google’ın attığı güzel bir adım. İleride makine öğrenmesi algoritmalarını ve kullanıcı deneyiminin geliştirileceğini düşünürsek Keen çok uzak olmayan gelecekte popüler sosyal medya platformları arasında yer alacak diyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.