Joy Mangano: Paspas Teknolojisinin Mucidi

Joy Mangano, paspasa dokunmadan kirli suyu bir düzenek yardımıyla sıkmaya yarayan paspas teknolojisinin mucidi.

Amerika kökenli Joy Mangano, 1956 yılında New York’ta dünyaya geliyor. Üç çocuk annesi olan bu kadının icatlara olan merakı küçük yaştayken başlıyor. Hayal kurmayı ve yeni şeyler icat etmeyi seven Joy, henüz 16 yaşındayken hızlı açılan ve reflektör sistemine sahip bir tasma icat ediyor. Onun, bu icadı çok sevdiği köpeği Mitzy’nin birkaç kere boğulma tehlikesi geçirmesi üzerine tasarladığı biliniyor. Ne yazık ki Joy’un bu tasmayı icat ettiği tescillenemiyor. O dönem ne kendisi ne de ailesi patent konusunda herhangi bir bilgiye sahip değil.

Liseyi birincilikle bitiren Joy Mangano’nun ilerleyen zamanlarda ise yaratıcı ruhunun törpülendiği söylenebilir. Çünkü anne ve babası arasındaki sorunlu ilişki onun yaratıcılığına ket vurur. Üniversitede işletme bölümü okur. Ara sıra babasının hesap kitap işlerini takip eder. Böylece Joy Mangano, yaratıcı bir çocuktan hayatı tekdüzeleşen günümüzün sıradan bireyine dönüşür.

Takvimler 70’li yılları gösterdiğinde müzisyen Tony Miranne ile Joy’un yolları kesişir. Birbirinden etkilenen çift evlenme kararı alır. Fakat ilişki Tony’nin savruk ve bir o kadar da sorumsuz karakteri nedeniyle 1989’da son bulur. Bu boşanma ikisi arasındaki arkadaşlığa zarar vermez. Evli bir çift olarak başarısız olan ikili arasında iyi bir arkadaşlık vardır. Hatta boşandıktan sonra Tony’nin bir süreliğine Joy’un evinde kaldığı bilinmekte.

Joy Mangano ve İcadı “Miracle Mop”

Joy’un yaşamı boyunca peşini bırakmayan sorumluluklar dizisi boşandıktan sonra da yakasını bırakmaz. Onun sorumlulukları git gide artar. Bu güçlü kadın geçimini sağlamak için havaalanında çalışır. Bunun dışında o, kalabalık aile üyelerinin sorumluluğu bir yana, ev işleriyle de kendisi ilgilenir. Anlaşılıyor ki, her şeye yetmeye çalışan bu kadının yaşamı “nefes almaya vakti yok” dedirtecek cinsten: İşi, çocukların okulu, annesinin psikolojik sorunları, babasının rahatlığı, faturalar, evin bakımı, temizlik işleri…

Tüm bu dertlerle birebir muhatap olan Joy, 1992 yılında bir gün yerdeki pislikleri temizlemek için paspası eline alır. O dönem paspas keşfedilmesine keşfedilmiştir ama paspasın kirli suyunu gidermek için elle her seferinde sıkılması gerekir. Paspası sıktığı esnada yerdeki cam kırıkları nedeniyle elleri kesildiği bilinen Joy için bu olay çıkış noktası olur. Bir an kafasında şimşekler çakan yaratıcı kadın, icadını ilk olarak kızının resim defterine çizer.

Onun bu fikri hayata geçirebilmek için ise babasının dostu olan Trundy’den yardım istediği bilinmekte. Ancak yatırımcı Trundy ilk etapta onun çiziminden nasıl bir şey icat ettiğini anlamakta güçlük çeker. Bu olay üzerine, mucit Joy Mangano doksan metrelik pamuk ipini makine yardımı olmaksızın elleriyle sarar. 1.35 boyunda olan paspası başı halka şeklinde olan bir mekanizmaya bağlar. Böylece paspasa el sürmeden kirli suyu sıkmanın yolunu bulur. Bunun yanı sıra, paspas çamaşır makinesinde yıkanma özelliğine sahiptir. Yatırımcı üründen etkilenir ve ona destek olmaya karar verir.

Hayal Kırıklığı ve Yeniden Doğuş

Joy Mangono hayalini gerçekleştirebilmek için yaklaşık iki yüz bin dolar borcun altına girer. Aldığı parayla da hemen üretime geçer. Ürününü tanıtmak ve satmak amacıyla mağaza mağaza gezer. Maalesef gittiği yerlerden olumlu bir dönüş alamaz. Bu yüzden, çözümü sokaklara çıkıp satış yapmakta bulur. Bu kez de polis engeline takılır.

Devreye eski eşinin girmesiyle, QVC adlı kanalla 50.000 adet paspas üretmesi şartıyla ürün tanıtımı ve satışı için anlaşır. Joy ve ailesinin tüm umutları onun Miracle Mop adını verdiği icada bağlıdır. Tanıtım günü gelir. Aile heyecanla ekran başına geçer. Ancak program sunucusunun paspası doğru bir şekilde kullanmaması sonucunda ürün beklenen ilgiyi göremez. Joy ve ailesi hayal kırıklığına uğrar. Tek fırsatları olan bu reklam tanıtımı tam bir fiyaskoyla sonuçlanır.

Bu durum cesur ve yaratıcı ruha sahip olan Joy’u hayallerinden alıkoymaz. O, kanal yöneticisinden bu kez tanıtımı kendi yapması şartıyla bir şans daha ister. İlk bakışta bu fikrin bir hata olacağını öne süren yönetici, bu ısrarcı ve inatçı kadına karşı daha fazla direnemez. Nihayetinde onun teklifini kabul eder. Büyük gün gelir. Takvimler 1996 yılını gösterir. Joy bu defa tanıtımını kendi yapacağı program için hazırdır. İlk defa ekran karşısına çıkan Joy büyük bir ustalıkla ve doğallıkla ürününü tanıtır. Seyirciye son olarak “bir daha paspas almanıza gerek kalmayacak” mesajını vermesinin ardından kanalın telefonları susmaz. Joy satış rekoru kırar. Yaklaşık yirmi dakika içinde 18.000 ürün çoktan satılmıştır bile.

Mücadeleye Devam

“Miracle Mop” tanıtılır tanıtılmaz müşteri tarafından büyük bir ilgi görmüştür görmesine. Ancak Joy’un sınavı ne yazık ki ilk tanıtım reklamında yaşadığı aksaklıkla sınırlı kalmaz. Her şey yolunda gittiği sırada, Joy patent tescili noktasında yanlış yönlendirildiğini öğrenir. Akabinde paspas üretimini gerçekleştiren fabrikada ürünün çizimleri kopyalanır.

Her sorunda olduğu gibi, Joy Mangono bu problemi de tek başına halletmeye koyulur. O ya iflasını bildirecek ya da ürünlerin kendine ait olduğunu kanıtlayacaktır. Fakat bu cesur kadının pes etmeye niyeti yoktur. Bu yüzden, hiç üşenmeden patent sürecine dair bilmesi gereken her maddeyi tek tek okur. Sonunda bir açık bulur. Böylelikle Joy Mangano, bu sorunun da üstesinden gelir. Nitekim Miracle Mop adını verdiği icadın tüm haklarını kazanır. Kendisine ait ve günümüzde halen aktif olan Ingenious Designs adlı şirketi kurar.

Cesur ve mucit kadınlara başarılı bir örnek teşkil eden Joy’un icatlarının paspasla sınırlı olmadığını da belirtmek gerekir. Çok bölmeli bavuldan tutun da eşyaları kaydırmayan kadife askıya kadar yaklaşık 100 tane patentli ürünü kayıtlarda yer alır.

Aynı zamanda yaratıcı ruhlu bu kadının başarı öyküsü 2015 yılında beyaz perdeye aktarılır. Jennifer Lawrence’ın kendisine hayat verdiği Joy adlı filme ise pek çok platformdan ulaşmak mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilim ve teknolojinin insan yaşamına etkileri konusunda oldukça meraklı. Özellikle, bilim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmuş isimler üzerine yazılar kaleme almayı seviyor. Bu alanlarda araştırmalar yapmak, okumak ve yazmak vazgeçilmezlerinden. Ayrıca felsefe, psikoloji, sosyoloji ve sinema ilgi duyduğu alanlar arasında. Bu alanlar üzerine çeşitli platformlarda ve basılı bir dergide içerikler üretiyor.