Japon Süper Bilgisayarı Dünyanın En Hızlısı!

Teknoloji dünyada büyük ülkelerin sürekli rekabette oldukları bir alandır. Birbirlerine diş geçirmek için yeni ve farklı adımlar atan bu ülkelerin başını Amerika Birleşik Devletleri ve Çin çekmekte. Fakat bazı konularda bu ülkeler de hüsrana uğrayabilmektedir. Japon süper bilgisayarı Fugaku, Amerikan ve Çinli rakiplerine karşı üstün geldi ve dünyanın en hızlı süper bilgisayarı ünvanını kaptı.

Çin ve ABD Dünyanın en güçlü bilgisayarını geliştirmek için büyük bir yarışmada. Fakat şimdi Japonya devasa bir makine ile bu ikiliyi geride bıraktı.

Hükümet destekli Riken Enstitüsü’nün Kobe şehrinde kurduğu ve uzun zamandır beklenen Japon süper bilgisayarı Fugaku geçtiğimiz pazartesi yayımlanan iki yıllık hız sıralamasına göre en hızlı bilgisayar oldu. Fugaku, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında bulunan IBM’e ait olan sisteme kıyasla 2.8 kat daha hızlı çalıştı ve IBM’in sistemini Top 500 (En İyi 500) listesinde 2.sıraya geriletti. Çin’de bulunan sistemler ise üçüncü ve dördüncü sıralarına veda ederek dört ve beşinci sıralara geriledi.

Süper bilgisayarlar günümüzde hem teknik anlamda hem de ekonomik anlamda rekabetçiliğin sembolü haline geldi. Oda büyüklüğündeki sistemleri, karmaşık kodları kırmak, iklimler üzerinde gerçekleşen değişimleri modellemek; otomobiller, silahlar, uçaklar ve uzay araçları için geliştirilen yeni tasarımları simüle etmek gibi karışık olan askeri ve bilimsel amaçlarda insanlara oldukça yardımcı olmaktadır. Riken, Fugaku’nun halihazırda COVID-19’u incelemek ve çözüm bulmak üzere kullanıldığını belirtti.

Bir Japon Süper Bilgisayarı Daha Önce de Birinci Sıraya Çıkmıştı

k-süper-bilgisayar
Japonların Bir Önceki Süper Bilgisayarı K-Süper Bilgisayarı

Japonya şu an için süper bilgisayar piyasasında pek söz sahibi değil. En iyi 500 süper bilgisayar listesindeki 226 sistem Çin’e, 114’ü ise ABD’ye ait. Bu iki ülke ekosistemin büyük çoğunluğunu oluşturmakta.

Fakat Japonya daha önceden de bu listede yer almıştı. Livermore’da geliştirilen bir sistem yerini alana kadar bir Japon süper bilgisayarı olan K-Süper Bilgisayarı 2011 yılında ilk sırada yer almıştı.

Kaliforniya’da bulunan Lawrance Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda araştırma görevlisi yardımcısı olan Horst Simon, Fugaku’yu incelemesinin ardından “Çok dikkat çekici ve takdire şayan” ifadelerini kullandı.

Fuji Dağından ismini alan Fugaku için ayırılan bütçe yaklaşık olarak $1 milyar idi. Bu ABD ile kıyaslayınca bile yüksek kalmakta çünkü ABD’de en büyük sisteme harcanan ücret $600 milyon dolardır. Ekibin bir parçası olan Christoper Bergey yaptığı açıklamada “Yaklaşık 10 yıllık yatırımın ve çalışmanın doruk noktası. Çok heyecan verici zamanlardayız.” ifadelerini kullandı.

Fugaku ilk sırada ne kadar süre yer alacak bilinmiyor fakat bu olay Japonya’nın teknoloji konusunda devlerle yarışabileceğini gözler önüne serdi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.