James Webb Projesi NASA Tarafından Ertelendi!

NASA, birçok uzay meraklısının yakından takip ettiği James Webb Projesi hakkında yeni bir açıklama yaptı. Bilindiği üzere James Webb teleskobu, 22 Aralık’ta uzaya gönderilecekti. Ancak planlamada bir değişiklik oldu. NASA yaptığı yeni açıklamayla birlikte teleskobun, en erken 24 Aralık’ta uzaya gönderileceğini duyurdu.

Bilindiği üzere NASA, 1996 senesinden beri James Webb teleskobu üzerinde çalışıyor. Bilim insanları, bu teleskopla birlikte uzay çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyorlar. Çünkü geliştirilen yeni teleskop, eski teleskopların aksine daha detaylı bir çalışma ortamı sağlayacak. Bundan dolayı başta NASA çalışanları olmak üzere birçok kişi projenin hayata geçmesini merakla bekliyor.

Ancak NASA, 2020 yılından beri projeyi çeşitli sebeplerden ötürü erteliyor. Geçtiğimiz yıllarda proje, bütçe sıkıntısı sebebiyle ertelenmişti. Daha sonra pandeminin ortaya çıkması, projenin çalışmalarına engel olmuştu. Projede çalışan bilim insanları, pandemiyi sebep göstererek testleri ertelediklerini duyurmuşlardı.

En son yapılan planlamalarla birlikte teleskobun artık 22 Aralık’ta uzaya gönderilmesi planlanmıştı. Fakat bu planlama süreci de istenilen şekilde yürütülemedi. NASA, teleskop ile fırlatma aracı arasında bir iletişim sorunu olduğunu duyurdu. Bu sorun sonucunda da NASA, projeyi bir kez daha erteledi.

James Webb Teleskobu En Erken 24 Aralık’ta Uzaya Gönderilecek!

Uzay meraklıları, yaşanan aksilik üzerine gözlerini NASA tarafından yapılacak açıklamaya çevirdiler. Çünkü NASA, teleskobun uzaydaki serüveni hakkında yeni bir plan paylaşacaklarını duyurdu. NASA, büyük merakla beklenen bu açıklamayı en geç 17 Aralık’ta yapacaklarını açıkladı. Bunun yanı sıra NASA, yaptığı açıklamada teleskobun 24 Aralık’a kadar uzaya gönderilmeyeceğini de belirtti.

James Webb Uzay Teleskobuna Genel Bakış

NASA tarafından yapılan erteleme açıklaması, bazı uzay meraklılarının tepkisine yol açtı. Çünkü belirttiğimiz gibi NASA, daha öncelerde de yaşanan bazı sebeplerden ötürü projeyi ertelemek zorunda kalmıştı. Her ne kadar gecikmeler bazı insanların tepkisine yol açsa da bilim insanları, sürdürdükleri projede hata yapmak istemiyorlar.

Bunun en temel sebebi teleskobun hizmet vermeye başladığı andan itibaren onarılamayacak olması oluyor. Çünkü James Webb teleskobu, diğer teleskopların aksine daha uzakta bulunan gezegenler üzerinde çalışacak. Bu durum da teleskop uzaya gönderildikten sonra teleskop üzerinde onarılma gibi işlemlerin yapılmasını imkansız hale getiriyor.

Sizler James Webb uzay teleskobu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni geliştirilen uzay teleskobu, uzay çalışmalarına ne gibi katkılar sağlayacak? Sizler de James Webb projesi hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.