İş Analitiği Yolculuğuna Başlamak İçin 6 Kitap

Günümüzde internetin küresel bir biçimde yayılması bilginin ulaşılabilirliğini oldukça kolaylaştırmıştır. Artık kitap alımı ya da kütüphaneye gidiş konusunda küresel bir düşüş görülmektedir. Bunun en büyük nedeni de internetin ve e-kitapların, kitap ve kütüphanelerin yerini almış olmasından kaynaklıdır. Bu yazımızda iş analitiği yolculuğuna başlamak için 6 kitap önerisinde bulunacağız.

“Kitaplarda, Hazine Adası’nda bulunan tüm korsan ganimetinden daha fazla hazine vardır.” Walt Disney

1- Wayne L.Winston’un Microsoft Excel Veri Analizi ve İş Modellemesi

microsoft-excel-iş-analitiği-yolculuğuna-başlamak

21.yüzyılda verinin inanılmaz şekilde artmasıyla beraber veri depolama açısından büyük değişiklikler yaşandı. Ayrıca, verilerin çokluğu istatistik kullanılarak manuel olarak analiz edilemez. Bundan dolayı, bilgisayar uygulamaları istatistiksel analiz için kullanılmaya başladı.

35 yıldan daha fazla bir süredir, Excel yeni başlayanların istatistiksel analiz yapma konusunda en favori araçlardan biri olmuştur. Excel’de uzmanlaşmak, analitik kariyerinize doğru büyük bir adımdır.

Wayne L.Winston’un Microsoft Excel Veri Analizi ve İş Modellemesi, MS Excel’i sıfırdan öğrenmek için en iyi kitaplardan biridir. Kitap sadece temel istatistik ve olasılık için excel kullanımını kapsamakla kalmaz, aynı zamanda çoklu regresyon, zaman serisi tahmini vb. Teknik konuların pratik uygulaması için zengin içeriğe sahiptir.

2- Çıplak İstatistik – Veriden Korkuyu Sıyırma

iş-analitiği-yolculuğuna-başlamak-ciplak-istatistik

İş Analitiği Uzmanları, istatistikleri temel bilgileri olarak görür. Elindeki verileri anlamalarına ve gerekli ilişkileri bulmalarına yardımcı olur.

Charles Wheelan’ın Çıplak İstatistik kitabı, iş analitiği yolculuğuna başlamak için birçok kişi tarafından okunması gereken en iyi kitap olarak görülür. Açıklayıcı, çıkarımsal istatistikler, olasılık ve regresyon konularını açıklamak söz konusu olduğunda bu kitabı okumak oldukça kolay ve eğlenceli olacaktır.

Teknik bütün konular herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca bu kitap sadece yeni başlayanlar için değil, istatistiğin konularını sıkılmadan gözden geçirmek isteyenler için de harika bir kitaptır.

3- Veri Analizi için Python – Wes McKinney

python-for-data-analysis

Sahip olduğunuz verileri nasıl işleyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Bu verileri nasıl derinlemesine keşfedecek, değişkenler arasındaki ilişkileri bulacak, çeşitli veri türlerini belirleyecek ve dönüştüreceksiniz? Bu dediklerimiz Python ile bir kaç satır kod ile yapılabilecek şeylerdir.

İş analizi uzmanları, açıklayıcı analiz yapmak için genellikle Python kullanır. Ayrıca, işletme için daha iyi karar vermeye yardımcı olmak ve içgörüleri çizmek için değişkenler arasındaki kalıpları, eğilimleri ve çeşitli ilişkileri bulmak için Keşifsel Veri Analizi gerçekleştirirler.

Bu kitap, iş analizi uzmanları için en çok kullanılan kitaplardan biridir. Kitap Numpy, Pandas, Matplotlib, istatistik modeli, scikit-learn gibi önemli kütüphaneleri derinlemesine inceliyor ve ayrıca Python’u kolaylıkla öğrenmeye yardımcı oluyor.

4- SQL in 10 Minutes – Ben Forta

sql_in_10_minutes

Veri Alma, insanların feragat ettiği en temel becerilerden birisidir. Birçok iş analizi uzmanı bu konuda nasıl ilerleyeceğini bilmiyor.

Yapısal Sorgu Dili (SQL) bu işi kolaylaştırır. Sadece birkaç satır kod ile 1000 satırlık veri almanıza yardımcı olur. Ayrıca, bu kitap sadece MySQL’de değil Oracle, PostgreSQL gibi birden çok dilde örnekler içerir.

Veritabanı ve veritabanı yönetimi kavramları, pratik örneklerle herkesin anlayacağı bir şekilde açıklanmaktadır. Ancak isim, kitabın en iyi özelliğini gösteriyor – bir uzman olmak için düzenli olarak sadece 10 dakika harcamak yeterlidir.

5- Verilerle Hikaye Anlatımı: İş Uzmanları için Veri Görselleştirme Kılavuzu – Cole Nussbaumer Knaflic

verilerle_hikaye_anlatımı

Bu kitap size görselleştirmenin temel bilgilerini ve verilerle nasıl etkili iletişim kuracağınızı öğretir.

Yukarıdaki kitap, iş analizi uzmanlarına, verilerin anlaşılır bir şekilde nasıl sunulacağı konusunda öğretici rehberlik sağlar. Hemen hemen herkesin ihtiyaç duyduğu becerileri edinmesine yardımcı olabilecek çok sayıda bilgi, iç görü ve fikir içerir. Ayrıca bu kitap, verilerinizin derinliğine ulaşmak için geleneksel araçların ötesine nasıl geçileceğini ve verilerinizi ilgi çekici ve bilgilendirici bir hikaye oluşturmak için nasıl kullanacağınızı gösterir.

6- The Hundred-Page Machine Learning – Andriy Burkov

the_hundred_machine_learning

Andriy Burkov’un Yüz Sayfa Makine Öğrenim Kitabı, veri bilimine yeni başlayanlar için tavsiye edilen bir kitaptır. Bu alana yeni başlayanları tedirgin etmeden gerekli miktarda matematiksel titizliği başarıyla korur. Peter Norvig gibi fikir lideri de bu kitabı onayladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.