IROS 2020 Konferansı Çevrim İçi Olacak

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Dünya genelinde elektrik, elektronik, otomasyon ve bilgisayar üzerine çok fazla çalışma yapan, makaleler yayımlayan büyük bir topluluktur. Farklı alanlarda pek çok çalışma yapan topluluğun her sene robotik sevdalıları adına düzenlediği etkinliklerden birisi de IROS Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı. Her sene farklı ülkelerde düzenlenen ve robotik sevdalılarının buluştuğu IROS 2020, koronavirüs pandemisi sebebiyle çevrim içi olacak.

Konferans sayfasında yayımlanan açıklamada “Yüz yüze yapacağımız etkinlik iptal edildi. Alınan bu karar, yazarlara, sponsorlara e-posta yoluyla duyuruldu. Konuşmacıların ve katkıda bulunanların daha önceden kaydettiği videolarla, IROS On-Demand’ı geliştirmeye başladık. IROS On-Demand ile herkes istediği zaman rahatlıkla içeriklere ulaşabilecek.” ifadelerine yer verildi.

IROS Konferansı Nedir?

IEEE / RSJ Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı (IROS), dünya çapında en büyük ve en etkili robotik araştırma konferanslarından biridir. 1988’de kurulan ve her yıl düzenlenen IROS, uluslararası robotik araştırma topluluğuna akıllı robotlar ve akıllı makinelerde bilim ve teknolojinin sınırlarını keşfetmek için uluslararası bir forum sağlar. Teknik oturumlar ve multimedya sunumlarına ek olarak, IROS konferansları ayrıca konferans katılımcıları arasındaki verimli tartışmaları zenginleştirmek için panel tartışmaları, forumlar, atölyeler, eğitimler, sergiler ve teknik turlar düzenler.

Yüz yüze biçiminde son olarak 2019 yılında Çin, Makao’da gerçekleşen konferans bu sene Las Vegas’ta gerçekleşecekti. Fakat koronavirüs pandemisi sebebiyle alınan kararla IROS 2020, yüz yüze değil çevrim içi olacak.

Ücretler İade Edilecek

Konferans normal şartlarda katılım için 480$ (Öğrenciler için) – 1100$ arası fiyatlar talep etmekteydi. Fakat pandemi sebebiyle çevrim içi olacak konferansın aynı zamanda herkese açık ve ücretsiz olacağı da belirtildi. Alınan ödemelerin ne olacağı ile ilgili soruya ise “iadeleri yakın zamanda yapacağız” cevabı geldi.

Akademik yazıların teslim, düzenleme ve sonuç tarihleri geçti. Konferans ise 25 Ekim Pazar günü IROS On Demand’in sunulmasıyla erişilebilir hale gelecek. Senkronize olarak yürütülmeyecek olan konferansta istediğiniz zaman, istediğiniz yerde konuşmacıları dinleyebileceksiniz.

Konferans ekibi etkinliği senkronize olarak yapmama kararını her ülkede rahatlıkla erişilebilirliği artırmak için aldığını açıkladı. Peki siz 25 Ekim’de gerçekleşecek olan IROS 2020 etkinliğine katılmayı düşünüyor musunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.