iPhone Kısayol Tuşu: Sadece Telefonun Arkasına Dokunun

İOS 14’ü çalıştıran bir iPhone 8’e veya sonrasında çıkan modellerden birine sahipseniz, iPhone’unuzun arkasına iki veya üç dokunuşla harikalar yaratabilirsiniz. Kestirmeler uygulaması tarafından oluşturulan herhangi bir kısayolu bu dokunuşlarla kullanabilirsiniz. Bu iPhone kısayol tuşu, Back Tap adlı bir özellik ile mümkün hale geliyor.

Back Tap Nasıl Çalışır?

Back Tap, kullanıcıların iPhone’larının arkasına dokunarak kısayollar kullanmalarını sağlıyor. Bu özellik ile Siri’yi açabilir, ekran görüntüsü alabilir, telefonu kilitleyebilir, el fenerini açabilir ve daha pek çok farklı şeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Back Tap, cihazınızın arka tarafındaki dokunuşları algılamak için ivme ölçeri kullanmaktadır. “Ayarlar” da, kısayolları başlatmak için iki veya üç dokunuşu ayarlayabilirsiniz.

Back Taps’ın tüm iPhone’larda mevcut olmadığını unutmayın.

Back Tap’i Kullanabileceğiniz iPhone Modelleri:

 • iPhone 8, 8 Plus
 • iPhone XS, XS Max
 • iPhone XR,
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max

iPhone’unuzda Back Tap Kısayollarını Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

 • Önce “Ayarlar” ı açın. 
iphone-kısayol-tuşu
 • Ayarlar’da Erişilebilirlik seçeceğine girdikten sonra “Dokunma“‘ya tıklayın.
 • “Dokunma Ayarları” ekranında, “Geri Dokunma(Back Tap)” seçeneğine tıklayın. 
iPhone-erişilebilirlik-dokunma
 • “Back Tap” ayarlarında, iPhone’unuzun arkasına iki kez dokunarak veya üç kez dokunarak kısayolunuzu oluşturabilirsiniz. 
iphone-geri-dokun-özelliği
 • Karşınıza çıkan menüde, “Kısayollar” bölümünü görene kadar aşağı kaydırmaya devam edin. Kısayollar’ı bulduktan sonra, İPhone’unuza dokunduğunuzda çalıştırmak istediğiniz kısayolu bulun ve seçin. Seçtiğinizde, yanında bir onay işareti çıkacak.
iphone-kısayol-tuşu

Not: Listelenen herhangi bir kısayol görmüyorsanız, seçmeniz gereken herhangi bir kısayol yok demektir. Önce, Kestirmeler uygulamasını kullanarak en az bir kısayol oluşturmanız gerekmektedir.

Kestirmeler Uygulamasında Kısayol Nasıl Eklenir?

iPhone-kestirmeler-uygulaması
“Kestirmeler” Uygulamasını indirerek uygulamayı başlatın.
iphone-kestirme-ekle-kısayol-tuşu
“Kestirme Yarat”‘a dokunduktan sonra bu bölümü görüntüleyeceksiniz. “İşlem Ekle” ‘ye tıklayın.
iphone-kestirmeler-uygulaması-kestirme-ekle
Örneğin; Instagram’ı kestirme yol ile kullanmak için uygulamayı seçtikten sonra “Bu kestirmeyi Ekle” seçeceğine tıklayıp kısayolunuzu oluşturabilir, hatta kısayolunuzu isimlendiredebilirsiniz.
 • Kısayolunuzu kaydetmek için sol üstteki “Geri Dokun” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Ayarlar’dan çıkın. iPhone’unuzun arkasına iki veya üç kez dokunduğunuzda, seçtiğiniz iPhone kısayol tuşu çalışacaktır.

Back Tap Kısayol Fikri: Telefonun Arkasına Dokunarak Flaşı Açmak

Back Tap özelliği, kısayollarla kullanılmaya başlandığından beri, çok güçlü bir özellik haline geldi. Dokunuşlarla kontrol edebileceğiniz kullanışlı özelliklerle ilgili, sizin için birkaç fikir hazırladık. Bunları gerçekleştirmek için, kısayolların nasıl oluşturulacağını kendi kendinize öğrenmeniz gerekecek, bu başlangıçta zor görünebilir, ancak bir kez nasıl yapıldığını çözdüğünüz de bu özelliği kullanmadan duramayacaksınız.  

Örneğin; telefonunuzun el fenerini kısayoldan açıp kapamak için bu bahsettiğimiz iPhone kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız şekilde “Kestirmeler” uygulamasından el fenerini seçip bu özelliği kısayollara eklemeniz gerekmektedir.

 • “Back Tap” ayarlarında, el fenerinizi telefonunuzun arkasına iki dokunuşla (“Çift Dokunuş”) veya üç dokunuşla (“Üç Dokunuş”) etkinleştirebilirsiniz.
 • Ardından, “Kısayollar” bölümünü görene kadar menüyü aşağı kaydırın. Az önce oluşturduğunuz “Flashlight Toggle” (El Feneri) kısayolunu seçin.
 • Değişikliğin kaydedildiğinden emin olmak için bir kez dokunun ve ardından Ayarlar’dan çıkın. iPhone’unuzun arkasına bir dahaki sefere iki veya üç kez dokunduğunuzda, iPhone’unuzun el feneri açılır. Flaşı kapatmak için arka tarafa iki veya üç kez tekrar basıp flaşı kapatabilirsiniz.

Başka bir kısayol örneği verecek olursak; iş yerinize ortalama varış süresini gösteren, takvimdeki ilk etkinliğinizi gösteren ve sabah işe giderken dinlediğiniz şarkı listenizi tek bir komutla başlatan bir “işe gidiş” kısayolu oluşturmak da çok yararlı olabilir.

Back Tap ile, cihazınızın arkasına iki kez veya üç kez dokunarak bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

iOS 14’te yeni bir özellik olarak hayatımıza girmiş olan arka dokunuşla kısayolları kullanma hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Eğer varsa aşağıdaki yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçin.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...