iPadOS 15 Yeni Geliştirmeleriyle Duyuruldu!

iPad, Apple tarafında son zamanlarda oldukça dikkat çeken bir cihaz. Öyle ki son tanıtılan iPad Pro ile seri, M1 işlemciye dahi kavuştu. Bu sayede kullanıcılar neredeyse bir dizüstü bilgisayar deneyimine oldukça yakın. iPadOS 15 ise oldukça beklenen yeni özellikler ile karşımızda.

Yeni tanıtılan iPadOS 15 kullanıcılar için oldukça kullanışlı yenilikler sunuyor. Ayrıca sunulan yenilikler ile birlikte iPad’ler daha yetenekli hale geliyor.

Yeni iPad OS Sürümü
iPadOS

Yeni Widget Tasarımı

iPadOS ile Widget’lar oldukça farklı ve detaylı özelliklere kavuşuyor. Örneğin, artık Notlar Widget’ının üzerine dokunarak bir not almanız yalnızca saniyeler sürüyor.

Ayrıca, ana ekran ve kilit ekranında yer alan Widget’lar boyut olarak büyüyor. Bu sayede istediğiniz Widget’lar daha fazla detay ve daha büyük boyutla kullanımınıza sunuluyor.

iPadOS Yeni Widgetlar
Yeni Widget Görselleri

Uygulama Arşivi

Bir önceki nesil iOS ile birlikte ana ekranın en sonunda sunulan uygulama arşivi iPadOS 15 ile birlikte iPad içinde de sunuluyor olacak. Bu sayede Eğlence, Sosyal gibi kategorilerde uygulamalarınız bir arada gözükecek.

iPadOS Uygulama Arşivi
Uygulama Arşivi

Çoklu Görev

iPad kullanıcıları için önemli olan bir diğer özellik ise çoklu görev. Bu sayede kullanıcılar birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyor.

Bu tarafta bizleri yeni bir menü karşılıyor. Bu menü ile çoklu görevleri açmak ve düzenlemek çok daha basit bir hale geliyor.

iPadOS 15 Çoklu Görev
Çoklu Görev

Notlar

Notlar uygulaması tarafında ise notlara “hashtag” eklemek mümkün hale geliyor. Eklenen aktivite ekranı ile ortak olarak düzenlenen bir notta; izne sahip kişilerin ne zaman ve ne gibi değişiklikler yaptığını da görüntülemeniz mümkün.

Ayrıca, düzenlediğiniz bir paragrafta kullanıcılardan birini etiketleyerek oraya dikkatini çekmek de eklenen özellikler arasında.

iPadOS 15 ile Notlar uygulaması birtakım yeni özellikler kavuşuyor.
Notlar

Çeviri

Yeni sürüm ile birlikte Çeviri uygulaması da birtakım yeniliklere kavuşuyor. Çeviri uygulamasının desteklendiği herhangi bir dilde anlık olarak çeviri yapılabiliyor. Ayrıca, sadece uygulama üzerinden değil Siri ile sesli komut vererek çeviri yapmanız da mümkün hale geliyor.

iPadOS 15 Çeviri
Çeviri

Swift

Yeni sürüm geliştiriciler açısından da oldukça kolaylık sağlıyor. Artık iPadOS ile Swift üzerinden iPad ve iPhone için uygulama geliştirmeniz mümkün.

Önceki dönemde uygulama geliştirmek için MacBook ya da bilgisayara ihtiyaç duyuluyordu. Şimdi tek bir iPad ile hem iPhone hem de iPad için uygulama geliştirilebiliyor.

Yeni iPadOS Swift ile Uygulama Geliştirme
Swift ile Uygulama Geliştirme

Yeni sürüm yıkıcı yenilikler getirmese de birçok geliştirmeyi sunuyor. Apple her ne kadar çok güçlü tabletler sunsa da donanım tarafında sunulan gücün yazılım ile desteklenmesi de oldukça önemli.

Yeni gelecek olan sürüm ile birlikte kullanıcılardan alınacak geri dönüşün nasıl olacağını göreceğiz.

Sizler yeni iPadOS 15 ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Beklentilerinizi karşıladı mı? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Yeni iOS 15 ile ilgili detaylı bilgiler de bugün duyuruldu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.