iPad ve MacBook İmalatları Vietnam’da Yapılacak

iPad ve MacBook İmalatı
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Amerika’nın Çin ile olan ticaret gerginliği ve Çin’de üretilen mallara karşı uyguladığı yaptırımlar sonucunda, teknoloji devi Apple üretim bantları için alternatif çözümler planlamaya başladı. Reuters gazetesinin haberine göre; Apple, uzun süredir işbirliği içerisinde olduğu Foxconn firmasından, iPad ve MacBook bilgisayar modellerinin imalatlarının Vietnam’da yapılmasının talebinde bulunduğu öğrenildi. Apple’ın bu talebi, 2021 yılının ilk yarısından başlayarak iPad ve Macbook imalatları için Vietnam’da yer alan tesislerin kullanılacağını gösteriyor.

3 Nisan 2010 tarihinden bu yana satışta olan iPad cihazların hepsi ilk günden itibaren Çin’de üretildiği için, 2021 yılında Vietnam’da üretilecek olan iPad modelleri Çin dışında üretilen ilk iPad modelleri olacak.

Tüm üretim hattının şimdilik Vietnam’a taşınmayacağı, bir kısım üretimin Çin’de yer alan tesislerde devam edeceği de Reuters gazetesinin aktardığı bilgiler arasında yer alıyor.

Şimdilik hangi iPad ve MacBook modellerinin Çin’den alınarak Vietnam’daki tesise verileceği veya imalatın ne kadarlık bir kısmının transfer edileceği bilinmiyor.

Foxconn firması konu hakkında “ticari hassasiyet ve şirket politikası gereği bu konu hakkında yorum yapamayız” şeklinde açıklama yaparken, Apple firması henüz bir yorumda bulunmamış durumda.Söylentilere göre; Vietnam’ın Bac Giang bölgesinde yer alan Foxconn tesisinde sadece Apple ürünleri üretilmeyecek. Foxconn firmasının bir diğer teknoloji devi iş ortağı olan Sony’nin televizyon imalatının da burada yapılacağı belirtiliyor.

Apple İmalat için Hindistan ve Meksika’yı da Değerlendiriyor

Çin ile yaşanan ticaret gerginliğinden dolayı riski azaltmak adına üretim bantlarını farklı ülkelerde yer alan fabrikalara dağıtmayı değerlendiren Apple, Meksika ve Hindistan’ı da üretim ağının içerisinde tutmayı planlıyor.

Foxconn firmasının Apple’dan aldığı talep doğrultusunda; Hindistan’da iPhone üretim tesisi kurulumu için yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım planladığı da sahip olunan bilgiler arasında.

Foxconn Vietnam’da 270 Milyon Dolarlık Yatırım ile Genişliyor

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Japonya merkezli Nikkei’nin haberine göre; Foxconn, Vietnam’da yer alan tesislerini 270 milyon dolarlık bir yatırımla genişletmeye başladı.

Foxconn firmasının Çin’de gerçekleştirilen imalatın %30’luk kısmını Vietnam’a taşımayı planladığı ve bu sebeple ilgili yatırımı gerçekleştirdiği Nikkei’nin haberinde yer alıyor.

Elbette Foxconn’un %30’luk imalat kapasitesi sadece iPad ve Macbook imalatları anlamına gelmiyor olabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Xiaomi mega launch

Xiaomi Mega Launch Etkinliği Gerçekleşti

Xiaomi Mega Launch etkinliği gerçekleşti. Etkinlikte, Mi 11 serisi yeni amiral gemisi telefonlar tanıtıldı. Oldukça güçlü bir donanımlara sahip olan cihazların dış

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın