iOS 15 Beta 2 Geliştiriciler İçin Duyuruldu!

Apple’ın WWDC etkinliğinde tanıttığı iOS 15 işletim sistemi bir çok kullanıcı tarafından oldukça beğenildi. Apple 25 Haziran tarihinde iOS 15 Beta 2 sürümünü geliştiricilere sundu. Bazı hataların düzeltildiği yazılım neler içeriyor ve nasıl indirilir?

iOS 15 Beta 2 Yenilikleri

iOS 15’in yeni Beta sürümüyle birlikte getirilen yenilikler arasında SharePlay, yeni haritalar simgesi, Memoji kıyafetleri ve dahası yer alıyor.

En çok dikkat çeken özellik ise şüphesiz SharePlay. FaceTime görüşmelerinde artık SharePlay özelliğini kullanmak mümkün. Şimdilik sadece iki kişi arasında yapılan görüşmelerde kullanılan özellik ekran paylaşımına olanak sağlıyor.

Buna ek olarak değişen bir haritalar simgesi de yenilikler arasında yer alıyor. Ayrıca, Memoji kıyafetleri ve yeni Memoji’ler de Beta 2 sürümüyle geliyor.

iOS 15 Beta 2 Telefonunuza Nasıl İndirilir?

Öncelikle elinizde yedek bir cihaz varsa ona kurup denemeniz daha doğru olacaktır. Çünkü her ne kadar hatalar giderilmiş olsa da yine de bazı hatalar ortaya çıkacaktır. En önemlisi cihaz stabil çalışmayacaktır. Eğer yedek bir cihazınız yoksa iOS 15 Beta 2 sürümünü kullanmanızı çok tavsiye etmiyoruz.

Beta 2 sürümü 19A5281h kodu ile yayınlandı ve bu güncelleme 1.46GB boyuta sahip. Eğer yüklemek isterseniz burayı tıklayarak iOS 15 Beta profiline ulaşabilirsiniz. Profili cihaza yükledikten sonra cihazınızdan Ayarlar, ardından da Yazılım Güncelleme kısmına tıklayarak Beta 2 sürümünü yükleyebilirsiniz.

ios 15 beta 2-teknolojiorg

Bunun haricinde Apple’ın geliştirici programında yer alan geliştiriciler de yeni sürümü indirme şansına sahip. Ancak bu seçenek için ücret ödemek gerekiyor. Ücretsiz sürümün ise temmuz ayında paylaşılacağı belirtiliyor.

Beta 2 sürümünün stabil çalışmayacağını tekrar belirtmek isteriz. Bu riske girmek istemeyen kullanıcılar 2021’in son çeyreğine kadar beklemek durumundalar. Büyük ihtimalle Apple iOS 15’i 2021’in son çeyreğine kadar tamamlayıp kullanıcılarına sunacak.

iOS 15 Neler İçeriyor?

iOS 15’in belki de en iyi özelliği Focus adını verdiği özellik. Bu özellik sayesinde örneğin, arkadaşlarınızla, ailenizle vakit geçirirken ya da çalışırken telefonunuza gereksiz uygulamalardan bildirim gelmeyecek. Bu özellik sayesinde bildirimler belli bir süre boyunca gizli hale gelecek.

Haritalar kısmında ise bizi güzel bir özellik karşılayacak. Özellikle yola çıktığınız zaman arada sırada yolunuzu kaybediyorsanız iOS 15 yardımınıza koşacak. Belirli şehirlerde 3B (üç boyut) ibaresi yer alacak ve bu sayede karmaşık yollarda üç boyutlu olarak yardım alabileceksiniz.

Bunlar gibi bir çok özelliğe sahip olacak olan iOS 15’in daha hangi özellikleri içerdiğini öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!