İnternet Sağlamak İçin Loon İnternet Balonu

Loon internet balonu ile ilk ticari hizmetine başladı.

Dünya çapında milyarlarca insan hala internete erişim sağlayamamakta. Hatta kendi evimin bazı odalarında bile internet çekmiyor. İnternet sağlamak için birçok çalışma projeleri bulunsa da bazı bölgelere internet sağlamak imkansız gibi. Dünyanın dört bir yanında bulunan insanlara hizmet sağlamak için Loon firması uzayın kenarında sessiz sedasız dolaşan bir balon ağı kurdu.

loon internet balonu

Alphabet Inc. kuruluşu olan Loon firması internet sağlamak için 35 balonluk bir filoyu bugün gökyüzüne saldı. Böylece Alphabet Loon ilk ticari hizmetini Kenya’da başlatmış oldu. Loon’un CEO’su Alastair Westgarth, 4G LTE hizmetinin ülkenin merkezi bölgelerinde bulunan ve yaklaşık 50.000 kilometrekarelik bir alanı kapsayacağını açıkladı. 35 bolonluk filosu aracılığla Telkom Kenya abonelerine hizmet sağlanacak. Hizmet alanına başkent Nairobi de dahil olacak. Kenya projesi, Loon’un ilk ticari hizmeti olma özelliğini taşıyor.

Loon, aylardır Kenya’daki balonlarını test ediyordu. Kullanıcılar farkında olmasa da 35.000 kişilik bir kullanıcı kitlesine internet sağlıyordu. Loon, Haziran ayında 4.74 Mbps’lik bir bağlantı hızı ve 19ms’lik bir gecikme süresi olan bir bağlantı hızına ulaştığı duyurdu. Bu proje ile kullanıcılar rahatlıkla e-posta, Web’de gezinme, WhatsApp ve YouTube hizmetleri alabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=OYRXmwM-NPk

Balonlar yaklaşık 20km yükseklikte süzülüyorlar ve New York Times’ın yaptığı habere göre 100 günden fazla bir süre havada kalabiliyorlar.

Loon, balonlarının uydu bağlantısı veya fiber optik kablolar gibi teknolojilerin yerini almak için tasarlanmadığını açıkladı. Loon’un amacı dünya çapında daha fazla kullanıcıya internet bağlantısı sağlamak için üçüncü bir katman olmak. Ancak Times, şirketin zaten internet altyapısı geliştiren bölgelerde bağlantı hizmeti sunduğu için eleştirdi. Kenya’nın yoksul bölgelerindeki bazı kişilerin 4G hizmetine bağlanmak için telefon bile alacak durumları olmadığını da bildirdi.

Loon Ulaşılması Zor Alanlara İlk Defa Hizmet Sunmuyor

Loon internet balonu ulaşılması zor alanlar için ilk defa hizmet sunmuyor. Loon, afet bölgesindeki insanlara hizmet sağlamasıyla ünlü. Örneğin, 2017’de Loon, Maria Kasırgası’nın ardından Porto Riko’da internet balonlarını ile hizmet sağlamıştı. Ayrıca, şirket 2019 Peru depreminde, afet bölgesine de internet hizmeti sunmuştu.

Loon, ilerleyen zamanlarda dünya çapında daha ticari hizmetlerin bir parçası olmak için çalışmalarını sürdüreceğini bildirdi. İnternet bağlantısı sunmak için ticari hizmetlerden birisi olmayı umuyorlar. Ayrıca boru hatları kullanarak yaptıkları başka projeleri de var. İnternet Para Todos Peru ile ortaklık yaparak bu yıl içerisinde Amazon ormanlarının uzak bölgelerine internet erişimi sunmayı planlıyorlar. Ayrıca, Loon Dünya yörüngesindeki uyduları yönetmek için Telesat ile bir anlaşma imzaladı. Son olarak şirket AT&T firması ile afet bölgelerine internet sağlamak için de bir anlaşma imzaladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“İnternet Sağlamak İçin Loon İnternet Balonu” üzerine 3 yorum

  1. Efsane bir hizmet olmuş şehrin göbeğinde yaşamamıza rağmen hala internet çekim problemi yaşıyoruz umarım bu uygulamadan ilham alırlar bizimde problemlerimize çözüm bulurlar 👏

  2. Guncel hayatimizda en onemli kullanilan bir ihtiyac haline geldi internet. Basarili bir calisma olmus.

Yorumlar kapalı.