Intel Xe HPG Ekran Kartını 2021 Yılında Piyasaya Sürecek

Intel, 2021’de Xe GPU mimarisine dayalı ilk bağımsız oyun ekran kartlarını piyasaya süreceğini duyurdu. Son bilgilere göre, ayrık Intel Xe HPG ekran kartları 2021’de piyasaya sürülecek ve 10nm teknolojisi kullanılarak üretilecek.

Oyun meraklıları pazarı için yeni nesil bağımsız Intel Xe ekran kartı, ışın izleme desteği gibi modern bir oyun odaklı GPU’dan bekleyeceğiniz tüm avantajları sunacak. Intel, yeni ekran kartıyla ilgili ürün özellikleri veya marka gibi fazla ayrıntıya girmedi. Ancak Intel, yeni GPU’ların mevcut Xe mikro mimari yığını hakkında kısa bilgiler verdi. Ekran kartı, Xe HPG olarak adlandırılacak ve Xe HP’nin mikro mimarisine göre tasarlanacak. Intel’in baş mimarı Raja Koduri, Xe HPG’yi oyunların performans ihtiyaçları için optimize edeceğini açıkladı.

Intel’in ekran kartı serisi Xe-HPG GPU tarafından yönlendirilecek. Bu belirli GPU, Xe mikro mimari ailesine aittir. Xe-LP ve Xe-HP arasında yer alır ve bilgisayar oyuncularına yöneliktir. Xe-HPG GPU’nun amiral gemisi çipinin 4096 adede kadar çekirdeğe sahip olması bekleniyor.

Intel Xe HPG grafik kartı

Intel, kartların ayrıca performansı artıracak GDDR6 tabanlı yeni bir bellek alt sistemi kullanacağını bildirdi. Koduri, bu kartların donanım hızlandırmalı ışın izlemeyi destekleyeceğini de ekledi. Işın izleme, Nvidia RTX kartlarında bu yılın sonlarında çıkacak olan konsol lansmanında oldukça aranan bir özellik.

Intel Xe HPG Ekran Kartı Nvidia ve AMD İle Rekabet Edecek

Intel’in ekran kartları, üst düzey Nvidia RTX Süper GPU’larla ve AMD Radeon 5700XT ile rekabet halinde olacak.

Intel, Nvidia ve AMD’nin sunduğu paketin aksine, ekran kartları için bazı yazılım özelliklerini açıkladı. Yazılım özellikleri, geliştiricilerin ve oyuncuların kare hızlarından ödün vermeden görüntü kalitesini iyileştirme yolları olan “Değişken Gölgelendirme” ve “Oyun Keskinleştirme” de içeriyor. Değişken Gölgelendirme, geliştiricilerin oyun performansını değiştirmek için renk gölgelemesini geri çekmelerine olanak tanırken, Oyun Keskinleştirme yükseltilmiş görüntülerde netliği artıran bir işlem filtresidir.

Xe HPG GPU’ları 2021’e kadar piyasaya sürülmeyecek olsa da bu yılın ilerleyen günlerinde Intel, ilk ayrık ekran kartı DG1’i piyasaya sürmeyi planlıyor. Intel temsilcileri DG1’in giriş seviyesi oyunlar ve yaratıcı uygulamalara yönelik olduğunu belirtti.

Xe LP (düşük güç) giriş düzeyi ayrık ekran kartları ise pazara girecek ilk Intel kartları olacak. Koduri, Mimarlık Gününde yaptığı açıklamada “Xe LP, Intel’deki tüm GPU hayallerimizin temelidir.” diye belirtti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.