Intel Arc İsimli Yeni GPU Serisi Duyuruldu!

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden Intel, yeni Arc isimli GPU serisini kamuoyuna duyurdu. Yazılım ve donanım anlamında GPU sektörüne bomba gibi bir giriş yapacağı düşünülen Intel Arc için ilk tarih de verildi.

Intel, kurulduğu tarihten beri teknoloji dünyasına yön veren şirketler arasında yer alıyor. Özellikle ürettiği CPU’lar ile sektörün zirvesine bile oturan şirket, yepyeni bir bölümde tecrübelerini değerlendirmek istiyor.

Tüketici bazlı GPU üretecek olan Intel Arc markası, özellikle üst segmentteki GPU kullanıcılarının beğenisini toplamayı hedefliyor. Fiyat olarak da üst segmentte seyretmesi beklenen ürünler hakkında henüz tüm detayları açığa çıkmadı.

Serinin çıkartacağı ilk ürünün ise 2022 yılının ilk çeyreğinde geleceği tahmin ediliyor. “Alchemist” kod adına sahip bu GPU; hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlar için yeni bir dönemi başlatacak.

Intel’in gireceği bu yeni sektördeki rakipleri hiç de hafife alınmayacak konumlarda. Bilindiği üzere dünyanın en güçlü GPU üreticileri AMD ve Nvidia, kafa kafaya bir mücadele ile uzun zamandır birbirilerine dişli iki rakip olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki rakibi daha da zorlamak isteyen Intel, Arc markası ile bunu yapmayı planlıyor.

Intel Arc Hakkında Bazı Bilgiler Ortaya Çıktı

Bu ürün hakkında henüz tüm detaylar açıklandı demek doğru olmaz. Ancak Intel, bir ön bakış için geçerli bazı verileri kullanıcılar ile paylaştı. Şirket, ilk prototipten alınan sonuçları, kullanıcılarına, Twitter üzerinden bir video aracılığıyla paylaştı. Daha sonra bu videoyu YouTube üzerinden de yayınladı:

Videoda gözüken oyunların hepsinde oldukça başarılı görüntüler bizleri karşılıyor. Üstelik, bu oyunların hiç de hafife alınmaması gereken yapımlar olduğunu söylemek gerek.

Üstelik, Mount & Blade II Bannerlord, Forza Horizon 4, PUBG, Days Gone gibi oyunların da bulunduğu bu videonun sonunda bir sürpriz de yer alıyor. Işın izleme (İng. Ray Tracing) teknolojisi olarak gözüken bir teknoloji de Intel’in üstünde çalıştığı konular arasında.

intel-arc-gpu-bilgisayar

Ayrıca, yapay zeka ile hızlandırılmış süper örnekleme (DLSS benzeri bir teknoloji) de Intel’in kullanıcılarına sunacağı tahmin edilen özellikler arasında. Intel GPU konusunda yeni bir devir başlatacak gibi gözüküyor.

Iris Xe grafik kartıyla daha önce sektöre giriş yapan şirket, daha da güçlü bir seri ile kullanıcıların karşısına önümüzdeki sene çıkacak. Konuyla ilgili detayları size aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.