Intel 11. Nesil Tiger Lake-H Serisi ile Ortalığı Karıştıracak!

Intel tarafından yeni tanıtılan “Tiger Lake-H” kodundaki 11. nesil H serisi laptop işlemcileri oyuncuları oldukça memnun edecek. Çünkü Intel’in iddialarına göre bu işlemciler 10.nesil çiplerden neredeyse %20 daha hızlılar.Intel kısa bir süre önce 11. nesil H serisinin bazı laptop işlemcilerini tanıtmıştı. Ancak bu işlemciler oyuncuların beklediği kadar güçlü değildi. Bu yüzden bu modeller oyuncular için hayal kırıklığı olmuştu.

Intel 11.Nesil ve 10.Nesil Karşılaştımra
Kaynak: Intel

Intel bu işlemci serisini oyuncular ve içerik üreticileri için geliştirdiğini belirtiyor. Öyle ki şirketin iddialarına göre Tiger Lake-H serisi, piyasadaki işlemci serileri içerisinde oyuncular için en iyi performansı verecek işlemci serisi oldu.

Intel ilk tanıttığı 11. nesil Core H35 serisinde 10 nm SuperFin teknolojisi kullandığını açıklamıştı. Şirket Tiger Lake-H serisinde de aynı teknolojiden faydalandı.

Şirket yaptığı tanıtımda Tiger Lake-H serisinin PCIe 4.0 özelliğini desteklediğini belirtti. Intel, bu özellikle oyuncuların oyun performansını artırmayı planlamış olabilir. Çünkü bu özellik laptopun bellek ve depolama hızını büyük ölçüde etkileyecektir.

Tiger Lake-H işlemcileri en fazla 8 tane çekirdek ve 16 tane sanal çekirdek içeriyor. Intel’in ilk olarak tanıttığı 11. nesil H serisi laptop işlemcileri 4 çekirdek içeriyordu. Bu yüzden de oldukça tepki görmüşlerdi. Fakat yeni tanıtılan işlemciler bu konuda yüksek performanslı bir işlemci bekleyenleri memnun edecektir.

Bunun dışında serinin işlemcileri 5 GHz’e kadar ulaşabiliyorlar. Bu durum da işlemcilerin gücünü ortaya çıkartıyor diyebiliriz.

Intel Tiger Lake-H serisi
Kaynak: Intel

Serinin en güçlü işlemcisi olarak Core i9-11980HK öne çıkıyor. Intel, Core i9-11980HK model işlemcide 8 çekirdek ve 16 sanal çekirdek kullanmayı tercih etmiş. Bunun yanı sıra 11980HK, 5 GHz’e kadar performans gösterebiliyor.

Tiger Lake-H Serisi Oyuncuları Memnun Edecek

Oyuncular için önemli konulardan birisi de internet bağlantısıdır. Özellikle online oyunları oynayanlar için internet hızı çok önemlidir.

Intel de Tiger Lake-H serisini buna uygun olarak tasarlamış. Seride Intel’in yeni Killer Wi-Fi 6E teknolojisi kullanılıyor.

Şirketin iddialarına göre bu teknoloji Wi-Fi hızını eski teknolojilere göre neredeyse 2 katına çıkartıyor. İddiaların doğru olduğunu varsayarsak Intel bu konuda da oldukça iyi bir iş çıkartmış diyebiliriz.

Intel 11.Nesil H Serisi

Intel bu işlemcilerde veri aktarım teknolojisi olarak ise Thunderbolt 4 kullandığını açıklıyor. Thunderbolt, Intel tarafından geliştirilen bir bağlantı teknolojisi. Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4 arasında çok ciddi hız farkları mevcut.

Bu yüzden Intel, işlemci serisini daha da güçlendirebilmek için 40 Gbps’ye kadar aktarım hızını destekleyen Thunderbolt 4 teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Tiger Lake-H serisinin işlemcileri DDR4-3.200’e kadar bellek desteği sunuyorlar. Kısacası Intel her konuda oyuncuları memnun edecek bir işlemci serisi oluşturmuş demek mümkün.

Sizce Intel 11. nesil Tiger Lake-H serisi oyuncuların beklentilerini karşılayabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.