Intel 11. Nesil Tiger Lake-H Serisi ile Ortalığı Karıştıracak!

Intel tarafından yeni tanıtılan “Tiger Lake-H” kodundaki 11. nesil H serisi laptop işlemcileri oyuncuları oldukça memnun edecek. Çünkü Intel’in iddialarına göre bu işlemciler 10.nesil çiplerden neredeyse %20 daha hızlılar.

Intel kısa bir süre önce 11. nesil H serisinin bazı laptop işlemcilerini tanıtmıştı. Ancak bu işlemciler oyuncuların beklediği kadar güçlü değildi. Bu yüzden bu modeller oyuncular için hayal kırıklığı olmuştu.

Intel 11.Nesil ve 10.Nesil Karşılaştımra
Kaynak: Intel

Intel bu işlemci serisini oyuncular ve içerik üreticileri için geliştirdiğini belirtiyor. Öyle ki şirketin iddialarına göre Tiger Lake-H serisi, piyasadaki işlemci serileri içerisinde oyuncular için en iyi performansı verecek işlemci serisi oldu.

Intel ilk tanıttığı 11. nesil Core H35 serisinde 10 nm SuperFin teknolojisi kullandığını açıklamıştı. Şirket Tiger Lake-H serisinde de aynı teknolojiden faydalandı.

Şirket yaptığı tanıtımda Tiger Lake-H serisinin PCIe 4.0 özelliğini desteklediğini belirtti. Intel, bu özellikle oyuncuların oyun performansını artırmayı planlamış olabilir. Çünkü bu özellik laptopun bellek ve depolama hızını büyük ölçüde etkileyecektir.

Tiger Lake-H işlemcileri en fazla 8 tane çekirdek ve 16 tane sanal çekirdek içeriyor. Intel’in ilk olarak tanıttığı 11. nesil H serisi laptop işlemcileri 4 çekirdek içeriyordu. Bu yüzden de oldukça tepki görmüşlerdi. Fakat yeni tanıtılan işlemciler bu konuda yüksek performanslı bir işlemci bekleyenleri memnun edecektir.

Bunun dışında serinin işlemcileri 5 GHz’e kadar ulaşabiliyorlar. Bu durum da işlemcilerin gücünü ortaya çıkartıyor diyebiliriz.

Intel Tiger Lake-H serisi
Kaynak: Intel

Serinin en güçlü işlemcisi olarak Core i9-11980HK öne çıkıyor. Intel, Core i9-11980HK model işlemcide 8 çekirdek ve 16 sanal çekirdek kullanmayı tercih etmiş. Bunun yanı sıra 11980HK, 5 GHz’e kadar performans gösterebiliyor.

Tiger Lake-H Serisi Oyuncuları Memnun Edecek

Oyuncular için önemli konulardan birisi de internet bağlantısıdır. Özellikle online oyunları oynayanlar için internet hızı çok önemlidir.

Intel de Tiger Lake-H serisini buna uygun olarak tasarlamış. Seride Intel’in yeni Killer Wi-Fi 6E teknolojisi kullanılıyor.

Şirketin iddialarına göre bu teknoloji Wi-Fi hızını eski teknolojilere göre neredeyse 2 katına çıkartıyor. İddiaların doğru olduğunu varsayarsak Intel bu konuda da oldukça iyi bir iş çıkartmış diyebiliriz.

Intel 11.Nesil H Serisi

Intel bu işlemcilerde veri aktarım teknolojisi olarak ise Thunderbolt 4 kullandığını açıklıyor. Thunderbolt, Intel tarafından geliştirilen bir bağlantı teknolojisi. Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4 arasında çok ciddi hız farkları mevcut.

Bu yüzden Intel, işlemci serisini daha da güçlendirebilmek için 40 Gbps’ye kadar aktarım hızını destekleyen Thunderbolt 4 teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Tiger Lake-H serisinin işlemcileri DDR4-3.200’e kadar bellek desteği sunuyorlar. Kısacası Intel her konuda oyuncuları memnun edecek bir işlemci serisi oluşturmuş demek mümkün.

Sizce Intel 11. nesil Tiger Lake-H serisi oyuncuların beklentilerini karşılayabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.