Instagram Yeni Ödeme Yapma Özelliğini Duyurdu

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’da yeni bir özelliği duyurdu! Instagram’ın yeni özelliği ‘sohbette ödeme’ olarak öne çıkıyor. Böylece kullanıcılar, Instagram’da yer alan küçük işletmelerden ürün satın alabilecek. Aynı zamanda siparişlerini doğrudan mesaj yolu ile takip edebilecek.

Instagram yeni ödeme özelliği, kullanıcıların DM yolu ile ürün satın almalarını sağlıyor. Böylece yeni özelliği kullanmak için kullanıcılar doğrudan mesaj gönderecek. Alışveriş yapmak istedikleri küçük işletmelere doğrudan mesaj göndererek süreç başlayacak. Aynı sohbet dizisinde daha sonra ödeme işlemi gerçekleşecek. Ayrıca kullanıcılar siparişlerini takip edebilecek.

Böylece kullanıcılar satın almadan önce DM yolu ile işletmeler ile siparişleri hakkında sohbet edecek. Aynı zamanda artık kullanıcılar, başka bir araca gerek kalmaksızın satıcılar ile doğrudan Instagram sohbet dizinlerinden sipariş oluşturacak. Dolayısıyla Meta, DM yolu ile alışverişine izin veriyor. Ancak şimdilik Instagram’ın yeni ödeme özelliği Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olarak ifade ediliyor.

Instagram’ın Yeni Özelliği DM’den Ödeme Yapma Fırsatı Sağlıyor

Meta tarafından paylaşılan Instagram yeni ödeme özelliği ekran görüntüsünde bazı detaylar yer alıyor. Instagram’da alıcı, bir ürün satın almaya karar verdiğinde satıcının ödeme talebi oluşturabileceği ifade ediliyor. Kullanıcı “Öde” butonunu seçtiğinde ise ödeme bilgileri ve teslimat adresini eklemesi gerekiyor. Ayrıca ödeme işleminin, PayPal tarafından işleneceği belirtiliyor.

Instagram yeni ödeme özelliği

Mark Zuckerberg Instagram yeni ödeme özelliği hakkında ise şu ifadelere yer verdi:

“Artık küçük işletmelerden ürün satın alabilir ve siparişlerinizi ABD’deki Instagram sohbetinde takip edebilirsiniz. Meta Pay ile birkaç dokunuşta ödeme yapın.”

Meta, Amerika Birleşik Devletleri’nde Mağazalar’ı kullanmayan küçük işletmeleri artık başka bir uygulama kullanmak zorunda bırakmıyor. Küçük işletmeler ürünlerini müşteriler ile paylaşabiliyor. Aynı zamanda ayrıntılı sipariş oluşturmada ve ödeme almada fayda sağlıyor. Dahası işletme dijital vitrin oluşturmaya hazır olduğunda Mağazalar özelliğini de kullanabiliyor.

Şirket yapılan açıklamalarda markaların müşteriler ile sıklıkla sohbet ettiğine dikkat çekiyor. Kullanıcılar ürünlere göz atıyor ya da diğer konularda destek istiyor. Dünya genelinde ise her hafta bir milyar insanın uygulama üzerinde işletmeye mesaj gönderdiğini de ifade ediyor. Böylece yeni özelliğin ABD’de işletmeler için fırsat yaratması söz konusu.

Instagram yeni ödeme özelliği lansmanı ise Meta’nın resmi Facebook Pay’i Meta Pay olarak adlandırması ile gelişti. Öte yandan Zuckerberg, Meta Pay’in metaverse için dijital bir cüzdan oluşturmaya yönelik ilk adımı temsil ettiğini de açıklamıştı. Ayrıca Meta, veri tabanındaki dijital cüzdan vizyonunun, kullanıcı kimlikleri ve nasıl ödeme yapacaklarını yönetmelerine de izin verdiğini belirtmişti.

ABD’de kullanıma geçecek yeni özelliğin başka ülkelerde yer alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor. Ünlü sosyal medya platformu geçtiğimiz günlerde aboneliğe sahip kullanıcılar için yeni özellikler ile de gündeme gelmişti.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/18/instagrams-buy-products-directly-dms/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.