Instagram Reels için Yeni Özellikler Sunuldu

Reels, Instagram’da en hızlı büyüyen içerik formatı olarak bulunuyor. Kullanıcılar geniş kitlelere ulaşabilmek için Reels formatını sıkça kullanıyor. Aynı zamanda TikTok ile Meta arasında da bir rekabet söz konusu. Büyüyen rekabetin arasında Meta, Reels için yeni özellikler duyurdu. Yapılan açıklamada daha uzun klipler, yeni etkileşimler, ses düzenleme seçenekleri gibi bir dizi yeni özellik yer alıyor.

Reels’e kıyasla TikTok platformundaki videolar oldukça uzun olabiliyor. TikTok, geçtiğimiz dönemde yapılan en son güncellemeye göre video yüklemelerini maksimum 10 dakikaya kadar yükseltti. Meta ise Reels platformunda 10 dakikalık süre yerine test aşamasına sunduğu yeni yaratıcı araçlar ve özellikler ile yenilik yaratıyor.

Şirket içerik oluşturucular için keşfedici ve izleyicilerini büyütme odaklı yol yer alıyor. 2 Haziran tarihinden itibaren de Instagram Reels platformunda yeni güncellemelerin kullanımı başladı. Böylelikle güncellemeler ile yeni kitleler tarafından keşfedilme ve etkileşim mümkün hale geliyor.

Yeni Reels Özellikleri İçerisinde Yaratıcı Araçlar Yer Alıyor

Meta’nın son birkaç aydır seçili kullanıcılar aracılığı ile gerçekleştirdiği test özellikleri mevcuttu. Bu özelliklerden biri de 90 saniyelik Reels klipleriydi. Yeni gelen güncelleme ile birlikte bu gerçekleşti. Daha uzun Reels klipleri en büyük güncelleme olarak yer aldı. Kullanıcılar artık önceki 60 saniye ile sınırlı kalmayacak. Böylece kullanıcılar 90 saniyeye kadar Reels klipleri oluşturabilecek.

Reels yeni özellikler arasında, Reels kliplerine eklenen bir dizi yeni çıkartma yer alıyor. Instagram Hikayeler‘de bulunan bazı çıkartmalar da Reels’e geliyor. Bunlar; anket, test ve emoji çıkartmaları oluyor. Bu çıkartmalar aracılığıyla diğer kullanıcılar ile bağlantı kurabilmenin yeni yolları ortaya çıkacak. Ayrıca çıkartmalar, yeni etkileşimli araçlar olarak yer alıyor. Özellikle anket gibi çıkartmalar ile etkileşim artışı söz konusu olacak.

Reels yeni özellikler arasında yeni bir ses içe aktarma seçeneği de yer alıyor. Meta, kullanıcıları kendi seslerini doğrudan Reels oluşturma sürecine eklemeyi sağlıyordu. Ancak yeni güncelleme ile Reels kliplerinizi anlatabilmeniz için seslendirme desteği sağlıyor. Film rulonuzda bulunan en az 5 saniye uzunluğundaki herhangi bir videodan arka plan sesi eklemek için ‘Ses Al’ özelliği yer alıyor.

Reels yeni özellikler

Reels yeni özelliklerin bir diğeri ise ses senkronizasyonu olarak yer alıyor. Dolayısıyla Reels yaratıcıları kliplerini seçilen müzik parçasının ritmi ile otomatik olarak senkronize etmelerini sağlayacak. Böylece daha iyi görünüme sahip Reels klipleri oluşturmak mümkün olacak.

Son olarak ise, Meta “Şablonlar” güncellemesini piyasaya sürüyor. Yeni Şablonlar özelliği ile kullanıcılar izledikleri bir Reels ile aynı yapıyı kullanabilecek. Dahası bu yapıyı kullanarak daha kolay ve hızlı bir şekilde Reels yaratılabilecek. Oluşturmak istediğiniz bir Reels ses ve klip dizisi için ‘Şablonu Kullan’ seçeneğine dokunmanız yeterli olacak. Ancak Şablonlar özelliği henüz test aşamasında yer alıyor. Bu sebeple Meta, seçili içerik oluşturucular ile özelliği test ediyor.

Kaynak: https://www.facebook.com/creators/new-reels-features-for-facebook-and-instagram

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.