Instagram Kişisel Bağış Toplama Özelliğini Test Ediyor

Teknoloji devi Facebook’un fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram kişisel bağış toplama özelliğini test etmeye başladı. Instagram‘ın bu yeni özelliği kullanıcıların kişisel hesaplarından bağış toplamasına izin verecek. Şimdilik Amerika, İngiltere ve İrlanda’da test edilmeye başlanan özelliğin ilerleyen dönemde hangi ülkelerde devreye gireceği henüz bilinmiyor.

Kullanıcılar profil ayarlarından gerçekleştirecekleri bağış ayarları ile 30 günlük bağış kampanyası başlatabilecekler. Bu süre ise daha sonra uzatılabilecek. Yapılan duyuruda, oluşturulan tüm bağış kampanyalarının Instagram tarafından kontrol edileceği ve onaylanması durumunda aktif hale geleceği de belirtiliyor.

Instagram kullanıcılarının kişisel bağış kampanyası başlatabilmek için 18 yaşından büyük olması ve bağış kampanyası sebebinin kabul edilebilir olması gerekiyor. Şimdilik kabul görecek olan sebepler arasında cenaze, sağlık, sosyal sorumluluk projeleri, eğitim ve diğer kişisel masraflar yer alıyor.

Instagram’ın kişisel bağış toplama yöntemi ile toplanan paraların kar amacı gütmeyen bir kuruluşa aktarılamayacağı da belirtiliyor. Toplanan tüm bağışların, bağışı başlatan kişiye ödeneceğini belirten Instagram, kişinin yaşadığı ülkenin mevzuatına göre bağışı toplayan kişiye vergi yükümlülüğü doğurabileceğini de belirtiyor.

Facebook ve Instagram’ın bu girişimi özellikle Amerika’da oldukça olumlu bir şekilde karşılandı. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen George Floyd cinayeti sonrası, ırkçılık karşıtı halk ayaklanmıştı. Bu süreçte sosyal medya üzerinden bağış kampanyaları yapmaya çalışan halk oldukça zorlanmış ve bir çok sosyal medya uygulamasına bu tarz bir özellik getirilmesi yönünde talepte bulunmuşlardı. Kullanıcıları dinleyen Facebook ve Instagram oldukça başarılı bir işe imza atmışa benziyor.

Kişisel bağış toplamaya başlamadan önce Facebook’un yayımladığı Kişisel Bağış Kampanyası İlkelerine göz atmak faydalı olacaktır.

Özellik hakkında yeni bilgiler geldikçe içeriğimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.