Instagram İçerik Üreticisi Pazarı Aracını Test Ediyor

Instagram, Influencer Discovery platformunun bir süredir gelişim aşamasında yer alan içerik üreticisi pazarı aracı için testleri başlattığını duyurdu! Creator Marketplace olarak adlandırılan yeni araç; markaların bağlantı kurmak isteyebilecekleri içerik oluşturucuları bulmasına olanak sağlıyor. Ancak yeni araç ile ilgili tam detaylar bilinmemekle birlikte şu anda yalnızca ABD’de faaliyet gösteren markalar ile test ediliyor.

Instagram Creator Marketplace, reklamverenlerin kampanyalarda ortaklık kuracak potansiyel içerik oluşturucuları bulmasına olanak sağlıyor. Yeni araç, içerik oluşturucularını çeşitli konulara göre filtreleme özelliğine de sahip. Böylece markalar kampanyaları için ortaklık konusunda kapsamlı bir araca sahip olacak.

Instagram Creator Marketplace ile Tüm Kampanya Süreci Yönetiliyor

Instagram markalar ve potansiyel içerik oluşturucularını bir araya getiren Creator Marketplace ile kampanya yönetimini kolaylaştırıyor. İlk testleri başlayan İçerik Üreticisi Pazarı, Instagram’daki pazarlama performanslarını en üst düzeye çıkarmanın önemli bir yolunu sunuyor. Bunun için ise uygulamadaki yeni yaratıcı trendleri ve kullanım davranışlarından yararlanmakta.

Instagram içerik üreticisi pazarı

Görüldüğü üzere Instagram Creator Marketplace, Facebook’un Marka İşbirliği Yöneticisi platformuna benzer özellik gösteriyor. Ayrıca Türkçe karşılığı ile “İçerik Üreticisi Pazarı” olarak adlandırılan Creator Marketplace, markalar ve içerik oluşturucularını bir araya getiriyor. Şimdilik yalnızca ABD’de faaliyet gösteren markalara test için davetiye gönderilse de çok yakında pazarlama araç setine önemli bir özellik olarak dahil olacak.

Instagram Creator Marketplace aracılığı ile markalar, içerik oluşturucular ile birlikte tüm kampanya sürecini yönetebiliyor. Bu bağlamda istenen çıktılar, ödeme ve diğer bilgi ayrıntıları yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak içerik üreticilerin filtrelenmesi için masaüstü cihazlardan Meta Business Suite ile kullanım imkanı da mevcut.

Filtreleme özelliklerinde; cinsiyet, yaş, takipçi sayısı, ilgi alanları, ülke ve şehir gibi unsurlar yer alıyor. Tüm bu filtre kullanımları etkileşimde bulunan kitlelerin demografisine göre de şekillenmekte. Ayrıca potansiyel içerik oluşturucularına ek olarak markayı takip eden ya da etiketleyen kullanıcılar görülebiliyor.

Böylece aranılanlara benzerlik gösteren içerik oluşturucular da listelere eklenebiliyor. Dolayısıyla ortaklıklar için potansiyel içerik oluşturucuların keşfedilmesi bir hayli kolaylaşıyor. Tüm bunlar sayesinde de kampanyalar ve projeler için içerik üreticisi pazarı kullanılabiliyor.

Ek olarak Instagram Creator Marketplace aracında markaların gönderdiği tüm mesajlar gelen kutusuna iletiliyor. Böylece içerik oluşturucular markalara yanıt verebilme ve süreci doğrudan Instagram uygulaması içinden yönetme şansına sahip.

Sizler yeni pazarlama aracı hakkında ne düşünüyorsunuz? İçerik oluşturucular ve markalar arasındaki işbirliğinin yaratıcı aracı Creator Marketplace sizce nasıl fayda sağlayacak? İçerik Üreticisi Pazarı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://business.instagram.com/blog/creator-marketplace-discover-partnerships

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.