İnsan Yükseltme Mümkün mü? İnsan 2.0 Yolda!

İnsanlar, bildikleri ve yaşadıkları hayatı geliştirmek için sürekli olarak teknolojiyi kullanmakta. Fakat, geliştirmek üzerine sahip olunan bu şevk ve merak zamanla başka bir şeye yöneldi. İnsan yükseltme olarak tanımlayabileceğimiz bir şeye.

Dünyanın dört bir yanından mühendisler, bilim insanları ve girişimciler, insan yükseltmeyi mümkün kılacak teknolojiler için araştırmalar yapıyor. Çoğu çalışma; insanların daha akıllı, daha hızlı, daha güçlü, daha çekici ve daha sert olma arzularını yerine getirmelerine yardımcı olmak için sürdürülüyor. Bunun sonucunda ise teorik olarak üst model bir insan ortaya çıkıyor: İnsan 2.0.

Bu konsept fikir yalnızca günlük yaşamlarımızı geliştirmeyi değil, aynı zamanda insan zekasını bir sonraki seviyeye taşımak için yapay zeka ve IoT gibi teknolojileri kullanmayı da içeriyor. 

Fütüristik ve aşırıya kaçan bir teknoloji olarak resmedilen insan yükseltme, aslında bazı açılardan zaten hayatımızda. Ayrıca doğru yapıldığı takdirde; sağlığımızı, üretkenliğimizi ve bütün yaşam kalitemizi iyileştirme potansiyeline sahip. Peki insan 2.0 gibi bir insan modelinin oluşmasına sebep olacak insan yükseltme tam olarak nedir?

İnsan Yükseltme Nedir?

İnsan Yükseltme

İnsan yükseltmeyi; vücuda katkıda bulunan, insan üretkenliğini ve kabiliyetini artıran teknolojiler olarak tanımlayabiliriz. Bu fikir tarihsel olarak, seçilmiş bir yeteneği kimyasal maddeler ile geliştirerek veya tıbbi operasyonlar gerektiren implantlar kullanılarak başarılmıştır. Bir teknolojinin insanda yükseltme olarak kabul edilebilmesi için sürekli olarak insan deneyiminin bir parçası olması gerekmektedir. Bu yüzden; kalp pilleri, protezler, giyilebilir cihazlar, genetik modifikasyonlar vb. teknolojilerin tümü insan yükseltmenin bir basamağı olarak sayılabilir.

İnsan Yükseltme Türleri ve Örnekleri

Yükseltmeyi, farklı işlevlere sahip üç ana kategoride inceleyebiliriz.

İnsan Yeteneğini Kopyalamak

Yeteneğini Kopyalamak

Yükseltmenin ilk seviyesi replikasyondur. Tipik insan yeteneklerini geri yükleyen veya kopyalayan insan güçlendirme çalışmaları bu kategoriye girer. Bu basamak basitçe, önceden var olan bir insan işlevini kopyalar ve bunu sahip olmayan birine aktarır.

Kopyalamak, insan yükseltme türlerinin en az heyecan verici olanı gibi görünse de birçok yönden en önemlisidir. Bu kategori; trajik bir hastalık veya kaza geçirmiş ya da günlük ihtiyaçların karşılanmasını zor hale getiren eksiklikler ile doğmuş kişilerin hayatlarının kolaylaşmasını sağlar.

Örnekler

  • Koklear İmplantlar: Koklear implantlar, duyu eksikliği yaşayan insanlar için işitme duyusunu geri kazandıran cihazlardır.
  • Protezler: Protezler başlı başına insan vücudunun bir parçasını kopyaladığı için insan yükseltmenin ilk kategorisine örnek verilebilir.
  • Biyolojik Baskı: 3 boyutlu baskı teknikleri kullanılarak; organlar, kemikler, deri vb. organik dokuların oluşturulması ve insanlarda kullanılması süreci de bu kategoride yer almaktadır.

İnsan Yeteneğini Desteklemek

Yeteneğini Desteklemek

İnsan yükseltmenin ikinci seviyesi takviyedir. Zaten insanca mümkün olan şeyleri daha iyi yapmamızı sağlayan güçlendirmeler bu kategoriye girer. Bu kategori; yapay olarak gücümüzü artıran, duyularımızı normal sınırların ötesine taşıyan ve zekamızı yükselten cihazları içerir.

Örnekler

  • Neuralink: Neuralink, Elon Musk tarafından başlatılan bir beyin-bilgisayar arayüzü oluşturma hedefini içeriyor. Proje, eğer başarılı olursa, bireylerin bir bilgisayarla sinirsel düzeyde etkileşime girmesine izin verecek.
  • Waverly Labs: Konuşmaları gerçek zamanlı olarak çevirebilen ve yabancı dil öğrenme ihtiyacını tamamen ortadan kaldıran bir kulaklık üretmiş Waverly Labs şirketi, insan yeteneğini destekleme kategorisine katkıda bulunuyor.
  • Dış İskeletler: Dış iskeletler; vücudun dışına takılan, giyilebilir mekanik cihazlardır. Genellikle kullanıcıya suni güç ve dayanıklılık sağlarlar.

İnsan Yeteneğini Aşmak

İnsan Yükseltme Mümkün mü?

İnsan yükseltmenin son seviyesi, insanların normal yeteneklerini aşmasına izin veren ve insan 2.0 oluşmasına en çok katkısı olacak seviyedir. Su altında nefes alma, uçma, kızılötesi ışığı gözlemleme gibi şeyleri bu kategoriye koyabiliriz. İnsan yeteneğini aşmak en heyecan verici aşama olsa da gelecekte en uzak olanıdır ve sayılı örneğe sahiptir.

Örnekler

  • Yapay Kan Hücresi: Su altında yaşayan memeliler üzerinde yapılan araştırmalar yapay kan hücresi oluşturmanın olasılığını doğurdu. Varsayım, yapay kan hücrelerinin oksijen depolamada daha iyi olacağı yönünde.
  • Nanobot: Nanobotlar, insan bağışıklık sisteminin mücadele ettiği belirli hastalıkları ve tehlikeli hücreleri belirlemek ve bunlara saldırmak gibi gibi görevler için geliştirilen nano ölçekli robotlardır.
  • Görünmezlik: Görünmez olmayı sağlayacak teknoloji henüz var olmasa da bilim insanları yakın olduğunu söylüyorlar. Üstelik, çeşitli araştırmacılar, belirli yüzeyleri ve nesneleri görünmez hale getirmenin yollarını buldular ve aynı tekniği insanlar üzerinde uygulamaya çalışıyorlar.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.