IBM AI Fairness 360 ile Güvenilir Yapay Zeka!

IBM AI Fairness 360 araç kiti, her çeşit geliştirici için daha da erişilebilir hale geliyor.

Yapay zeka (AI) alanı, endüstrileri ve toplumu iyileştirmeye devam ederken oldukça iyi bir şekilde ilerleme kaydediyor. Ancak, teknoloji ilerlemeye devam ederken “performans için geliştirme” fikri artık bir AI paradigması olarak yeterli olmayacak gibi görünüyor. Bulunduğumuz çağ, artık yapay zekanın güven için yapılmasını, değerlendirilmesini ve izlenilmesini gerektiriyor.

IBM, bir AI uygulamasının tüm yaşam döngüsü boyunca dürüstlük, açıklanabilirlik unsurlarını uygulayan ve bunu geliştirmeye odaklanan Güvenilir AI dediğimiz şeyi geliştirmede bir endüstri lideri olarak hizmet vermeye devam ediyor.

IBM AI Fairness 360 Araç Kiti

Güvenilir AI çalışmalarına göre, IBM 2018 yılında AI uygulamalarının yaşam döngüsü boyunca makine öğrenimi modellerindeki yanlılığı ve ayrımcılığı incelemenize, raporlamanıza ve azaltmanıza yardımcı olabilecek genişletilebilir, açık kaynaklı bir araç kiti olan AI Fairness 360’ı (AIF360) piyasaya sürdü. IBM AI Fairness 360, araştırma topluluğu tarafından geliştirilen, 70’den fazla doğruluk metriği ve 11 tane son teknoloji yanlılık azaltma algoritması içeriyor.

R kullanıcıları artık AI Fairness 360’ı kullanabilir

AIF360

Yapay zeka doğruluğu, makine öğrenme modelleri kritik kararları almak için giderek fazla kullanıldığından, çok önemli bir konu olarak yerini koruyor. Makine öğrenmesi, verilerdeki desenleri keşfedip genelleştirir ve bu nedenden dolayı ayrıcalıklı grupların sistematik avantajlarını arttırabilir. Bunu önlemek adına eğitim verilerinde ve modellerinde bulunabilecek bilişsel önyargıları analiz edilmeli ve dikkate alınmalıdır.

Veri setlerindeki ve makine öğrenmesi modellerindeki sapmaları tespit etmeye ve azaltmaya yardımcı olan açık kaynaklı bir kütüphane olan AI Fairness 360 R paketinin yayınlandığını duyurmak bu alan için gerçekten mutluluk verici bir haber. Haberin detayları IBM’in resmi blogunda bulunan “AIF360, R kullanıcıları için kullanılabilir” başlıklı yazısından edinilebilir.

AI Fairness 360 artık scikit-learn ile uyumludur

Scikit-learn veri bilimi kütüphanesi, makine öğrenmesi algoritmalarını eğitmek, basit metrikler hesaplamak ve model hattı oluşturmak için oldukça yaygın bir kütüphanedir. Aslında, AI Fairness 360 bir çok ön işleme ve son işleme iş akışlarına sahip scikit-learn sınıflayıcıları kullanmaktadır. Ancak, AI Fairness 360 araç kiti algoritmaları ve scikit-learn algoritmaları arasında geçiş yapmak iş akışını bozar ve veri yapılarını dönüştürmeye zorlar. Ayrıca scikit-learn’in bazı güçlü araçlarını da kullanamazsınız.

Bundan dolayı, AIF360 ekibi, 0.3.0’ın son sürümüne yeni bir aif360.sklearn modülü eklemiş durumda. Bu modül, şu anda tamamlanmış scikit-learn uyumlu AIF360 işlevlerinin tümünün bulabileceği yer. Son sürüm hakkındaki tüm bilgileri bu bölümden bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.