Hyundai ve Rolls-Royce Ortaklığa İmza Attı

Hyundai Motor Group ve Rolls-Royce, hava hareketliliğinin geleceğinde birlikte çalışmak için bir araya geldiğini duyurdu! Bu kapsamda tamamen elektrikli tahrik sistemini Gelişmiş Hava Hareketliliği (AAM) pazarına entegre etmek için ortak çalışacaklar.

Hyundai Motor Group, EV teknolojilerini benimsemesi ve çok sayıda sürdürülebilirlik biçimine yaptığı yatırımlar sayesinde büyümeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde IONIQ 6 modelini ve iki yeni konsept aracını duyurmuştu.

Ayrıca yatırımlarının yanı sıra dünya çapında da sürdürülebilirliği desteklemeye devam ediyor. Bu bağlamda Hyundai Motor Group, Rolls-Royce’un ortaklığı ile temiz havacılığı da alanına ekliyor.

Taraflar, hava yolculuğu için sıfır emisyonlu araçlar geliştirmek ve sertifikalandırmak için bir araya geliyor. Bu bağlamda Rolls-Royce’un havacılıktaki uzmanlığı önemli oluyor. Aynı zamanda bu uzmanlık Hyundai’nin BEV ve hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ile de birleşiyor.

Hyundai ve Rolls-Royce Sürdürülebilir Hava Yolculuğu için Anlaşma Yaptılar

Hyundai Motor Group ve Rolls-Royce, hava hareketliliğinin geleceğinde ortak çalışmak için bir anlaşma imzaladı. Bu bağlamda Hyundai sürdürülebilirlik alanında büyümeye devam ederken Rolls-Royce, hava yolculuğunu yavaşlatmak ve sürdürülebilirlik faktörünü korumak istiyor.

Bilindiği üzere Rolls-Royce Holdings, havacılıkta süslü bir geçmişe sahip. Şu anda ise 150’den fazla farklı ülkede, 400’den fazla havayolu ve kiralama şirketinden oluşuyor. Aynı zamanda 160 silahlı kuvvet ve donanmaya da hizmet veriyor. Dahası Rolls-Royce, elektrikli uçağı Spirit of Innovation “dünyanın en hızlı elektrikli aracı” olarak yer alıyor. Şimdi ise havacılık başarılarına yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

Hyundai Motor Rolls-Royce

Hyundai Motor, yaptığı basın açıklamasında Rolls-Royce ile yeni anlaşmasına ait detayları paylaştı. Açıklamaya göre, yeni anlaşma sürdürülebilir hava yolculuğunu geliştirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda geliştirmek ve teşvik etmek için beş stratejik amaçtan oluşuyor.

Hyundai Motor Group Başkanı Jaiwon Shin ise imza töreninde bazı açıklamalar yaptı:

“Hidrojen yakıt hücreli tahrik sistemlerinin gelişimini hızlandırmak istiyoruz. Bunun için havacılık ve sertifikasyon uzmanlıklarından yararlanmak amacıyla Rolls-Royce ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Küresel havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır karbon uçma hedefini destekleyecek kilit teknolojiyi arıyoruz.”

Jaiwon Shin

Bu bağlamda hidrojen yakıt hücresi teknolojisine dikkat çekiliyor. Aynı zamanda teknolojinin sessiz ve güvenilir havacılık için daha iyi ölçekleneceğini sağlanıyor. 2025 yılına kadar ortak bir yakıt hücreli elektrikli uçak gösterisi hedefler arasında yer alıyor.

Hyundai Motor Group ve Rolls-Royce, hava hareketliliğine sıfır emisyon teknolojisi getirmek için çalışan geliştiriciler arasına katılıyor. Böylece elektrikli ya da hidrojen yakıt hücresi ile yolculara temiz ve sessiz hava ulaşımı sağlanıyor.

Kaynak: https://electrek.co/2022/07/18/hyundai-rolls-royce-team-air-mobility/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.