Huawei’den Google’a Karşı Hamle: Huawei Yandex ile Anlaştı

Google yaptırımlarına karşı hamle olarak Huawei, Yandex ile anlaştı. İki dev teknoloji şirketi Yandex ve Huawei önemli bir iş birliği anlaşmasına imza atarak adlarından söz ettirmeye başladılar. Bu anlaşmaya göre Türkiye ve Rusya’da Huawei Mobil Servislerinin(HMS) bulunduğu tüm cihazlarda Yandex’in arama teknolojileri yer almaya başlıyor.

Huawei’nin internet tarayıcısında ve ana ekranındaki arama çubuğunda varsayılan arama motoru Google yerine artık Yandex geliyor. Arama motoruna ek olarak, Huawei cihazlarında bulunan “AppGallery” uygulama mağazasında Yandex’in harita, navigasyon ve e-posta gibi uygulamalarına erişilebiliyor.

Yandex: Anlaşmadan dolayı mutluyuz

Rus teknoloji şirketinin Türkiye Genel Müdürü Onur Karahayıt anlaşma hakkında şunları söyledi: “Yandex olarak 2011’de giriş yaptığımız Türkiye arama motoru pazarında ayda 10 milyonun üzerinde tekil kullanıcımıza arama hizmeti sağlıyoruz. Bu tecrübenin bir sonucu olarak teknoloji alanında, Huawei gibi dünya akıllı telefon pazarının en önemli oyuncularından biri ile bu iş birliğine imza atmış olmaktan dolayı mutluyuz. İş birliğimizin bir parçası olarak, Huawei’nin uygulama mağazası olan “AppGallery” de Yandex’in Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Harita, Navigasyon, E-posta, Çeviri gibi uygulamalarımızla yer almak üzere gerekli geliştirmeleri de tamamladık.”

Huawei: AppGallery entegrasyonunu başarılı şekilde gerçekleştirdik.

Huawei tarafından ise Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang “Türkiye, Huawei Mobil Servisleri(HMS) ekosistemini ve dünyanın 3.büyük uygulama mağazası olan AppGallery’i lokal anlamda  geliştiren lider ülkeler arasında yer alıyor. Bu bağlamda, Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Yandex’in uygulamalarının Huawei’nin resmi uygulama mağazası AppGallery entegrasyonunu da başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Türkiye ekibimiz Huawei Mobil Servisleri(HMS) ekosistemini geliştirmek ve bu sayede tüm kullanıcıların taleplerini karşılamak için hızlıca yol alıyor.” açıklamasında bulundu.

Huawei ile Google Arasında Neler Yaşanmıştı?

Google, ABD hükümetinin Huawei’ye yönelik yaptırımları kapsamında Çin merkezli telefon üreticisi Huawei’ye yaptırım uygulanacağını açıklamıştı. Aralarında Google Maps ve Youtube gibi uygulamaların da bulunduğu Google, uygulamalarının Huawei’nin yeni telefon modellerinde yer almayacağını açıklamıştı.

Huawei, bu duruma karşı çeşitli önlemleri alacağını ve kullancıların endişelenmemesi gerektiğini söylemişti. Bu anlaşmayı, bu önlemlerden biri olarak yorumlayabiliriz. Sizce, Huawei şirketi bu yaptırımlara karşı gerekli önlemleri alarak pazar payını koruyabilecek mi? Yoksa bu yaptırımlar şirketi derinden etkileyeme devam mı edecek? 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!