Huawei Sürücüsüz Otomobil Teknolojisi için Tarih Verdi!

Çinli teknoloji devi Huawei sürücüsüz otomobil teknolojisi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Huawei, son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nin baskıları nedeniyle özellikle akıllı telefon pazarında zor günler geçiriyor. Bu nedenle şirket, elektrikli otomobil pazarında da gücünü artırmak istiyor.

ABD’nin bir önceki Başkanı Donald Trump, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei’yi ABD’nin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak nitelemişti.

Şirket, bunun ardından ticari olarak kara listeye alınmıştı. Aynı durum Xiaomi için de geçerliydi ancak son gelişmeler doğrultusunda birtakım değişiklikler oldu. Bunun üstüne Çinli şirket, sürücüsüz otomobil teknolojisini 2025’e kadar geliştirmek istediğini duyurdu.

Huawei Sürücüsüz Otomobil Teknolojisi için 2025’i İşaret Etti

Huawei’nin akıllı araç biriminin üst düzey yöneticilerinden Wang Jun konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: 

Ekibimizin hedefi tamamen sürücüsüz otomobillere 2025’te ulaşmak.

Huawei, Çin merkezli otomobil üreticisi Changan Automobile ile görüşüyor. Üstelik başka birkaç üretici ile de temas halinde olduğu biliniyor. Şirketlerin görüşme nedeni ise elektrikli otomobil için üretim tesislerinin kullanımı.

Diğer yandan şirket, kendi geliştirdiği otonom sürüş teknolojilerini de pazarlamak istiyor. Bu nedenle de farklı şirketlerle iletişim halinde olduğu yönünde iddialar mevcut.

Huawei, geçtiğimiz dönemde bu teknolojilere yönelik yatırımlar için açıklama da yaptı. Bu açıklamaya göre şirket, bu teknolojilerin araştırma ve geliştirmesine 1 milyar dolar yatırım yapacak.

Çin’de, Huawei dışında, Baidu da otonom araç sistemleri çalışmalarını hızlandıran şirketler arasında yer alıyor. Baidu, Çin’in Google’ı olarak da bilinen bir arama motoru şirketi.

huawei

Otomotiv ve teknoloji dünyasından birçok şirket, sürücüsüz araç teknolojileri üzerinde çalışmalarına hız kattı. Bu teknolojilerin ulaşım sektörüne büyük bir değişiklik getireceği tahminler arasında.

Cupertinolu şirket Apple da kendi otomobil projesi üzerinde çalışıyor ve üreticilerle görüşme yapıyor. Tabii bu görüşmelerin büyük bir kısmını gizli olarak yürütüyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Apple’ın arabalarına ait bataryalar konusunda bir iddia ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde, kendi elektrikli otomobilini üretecek şirketler arasına Çinli Xiaomi de adını yazdırdı. Şirket, önümüzdeki 10 için planını da açıkladı. Açıklamaya göre şirket 10 milyar dolarlık yatırım yapacak. Tüm bu gelişmeler elektrikli araçların geleceği için umut verici.

Siz de elektrikli sürücüsüz araç teknolojisini sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz? Yoksa bildiğimden şaşmam, kendi aracımı kendim kullanırım mı diyorsunuz? Bu araçlara güveninizi artıracak etkenler neler? Bu pazarın büyümesini nasıl karşılıyorsunuz?

Huawei cephesindeki gelişmeler ve elektrikli araçlarla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Editör, haberci, programcı. Gazetecilik mezunu, İletişim Bilimleri master’ı yaptı. Gözünü akademik kariyere dikti ve fakat bu hayalini gerçekleştiremedi. Yirmili yaşlarını gururla NTV’de bitirdi. Daha sonra başka ülkeye göçtü. Kitap editörlüğü ve çiçek yetiştiriciliği yapıyor. Teknoloji haberleri yazmayı seviyor.