Hindistan Kripto Paraları Tekrar Yasaklayabilir

Economic Times sitesinin cuma günü yayımladığı habere göre Hindistan hükümeti, kripto paraları yasaklamak için kanun oluşturmaya hazırlanıyor. Economic Times, bu haberin kaynağının Hindistan Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili olduğunu belirtti.

Yaklaşık iki ay önce, Hindistan Maliye Bakanlığı kripto paraları yasaklamak için girişimde bulunmuştu. Bu girişimde, kripto para ticareti yapanlar için 3.3 milyon dolar ceza ve 10 yıla varan hapis cezaları verilmesi düşünülüyordu. Hindistan Yüksek Mahkemesi de bu olayın anayasaya aykırı olduğunu belirterek kripto paraların yasaklanmasını önlemişti. 

Yasak sonrası Bitcoin değişim grafiği
Yasak kaldırıldıktan sonra Bitcoin’deki değişim grafiği

Yasağın kaldırılmasından kısa süre sonra, kripto paraya olan ilgi dikkat çekici ölçüde artmıştı. 

Kripto Para Şirketleri Temkinli ve İyimser

Bu haberler kripto para takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı. Kripto para şirketleri ise bu gelişmeler karşısında temkinli ve iyimser bakış açısı sergiliyorlar.

WazirX’ in CEO’su Nischal Shetty, “Hızlı şekilde büyüyen kripto para endüstrisini teşvik etmek Hindistan’ın çıkarlarınadır. Yasaklamak bir çözüm değildir. Hindistan’ın zararına dokunacak bir karar verileceğine inanmıyorum.” ve

Hindistan, söz konusu teknoloji olduğunda her zaman ileriye doğru ilerliyor. Kriptoyu kabul etmiş ve olumlu regülasyonlar getirmiş ülkelerin ayak izlerini takip edeceğimizi düşünüyorum.”   açıklamalarında bulundu.

Paxful şirketinin CEO’su Ray Youssef  ise “Regülatörler ile bu konu hakkında konuşmaya ve kripto paranın sunacağı faydaları anlatmaya açığız.” açıklamasında bulundu.

Hindistan Hükümeti Kripto Paraları Neden Yasaklamak İstiyor?

Dünyanın bazı ülkelerinde Bitcoin gibi kripto para birimleri kısıtlandı veya yasaklandı.

Hindistan’ın bu konu hakkındakı tutumu belirsiz olsa da Hindistan Merkez Bankası’nın daha önceki girişimleri ve Economic Times’ın yayımladığı haberlere göre hükümetin yasağa eğilimli olduğu görülüyor.

Hükümetin kripto paraları yasaklamayı istemesinin altında yatan en büyük sebeplerden biri, kripto para birimlerinin değişken olması ve ülkenin yerel parası Hindistan Rupisine alternatif olabilme ihtimali.

Yasağın Bitcoin’e Etkisi Olur Mu?

Milyonlarca kripto para birimi yatırımcısının Hindistan merkezli olduğu biliniyor. Herhangi bir yasak durumunda bu yatırımcılar piyasadan aniden çekilmek zorunda kalacak. Bu durumun Bitcoin’i negatif olarak etkileyeceği düşünülüyor.

Sizce, Hindistan’da kripto para birimlerine yasak uygulanır mı? Eğer uygulanırsa Bitcoin’in durumu ne olur?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!