Güney Kore Robot Barista ile Normalleşme Sürecinde

Güney Kore, Covid-19’un oluşturduğu riskleri en aza indirerek normal yaşama dönme çalışmalarına başlamış durumda. Bu normalleşme sürecinde toplu yerlerde oluşabilecek riskleri azaltmak adına, Robot Barista uygulamasına geçmeye karar vermiş durumdalar.

Güney Kore de diğer ülkeler gibi normalleşme sürecine geçmeye ve yeni normal için olabildiğince verimli çözümler üretmeye çalışıyor. Uzun zamandır sosyal yaşantıdan soyutlanan insanlar dışarı çıkmak, bir kafede zaman geçirmek ve kahve içmek gibi aktiviteleri geri kazanabilmeyi diliyor. Daejeon’daki bir kafe de yeni normal çözümlerinden birisi olarak, Covid-19 bulaşma riskini ve insan etkileşimini azaltmak için tasarlanan yeni Robot Baristalarıyla görücüye çıktı.

Robot Baristalar bir çok yeteneğe sahip olacak

Robot Baristalar 60 çeşit kahve yapabiliyor.

Reuters raporuna göre Robot Barista, hem kahveleri hem de servisi yapabilecek. 60 çeşit kahve yapabilen bu robot, kendi sürüş teknolojisini kullanarak servisleri de gerçekleştirebilecek. Ayrıca nesnelerin interneti sistemini kullanarak etraftaki cihazlarla iletişim halinde kalabilecek.

Robot Barista’nın görünüm olarak bir insana benzemesi hedeflenmiş. Ortalama bir bir insan boyunda olması hedeflenen robot baristanın, yüz görevini yerine getirecek bir ekranı olacak. Sesli yanıt sistemi ile çalışabilecek olan Robot Barista, siparişlerini sesli veya online olarak alabilecek. Rapora göre, yapılan denemede 6 kahveyi yapması sadece 7 dakika süren bu robotlar, hız konusunda kimseyi mağdur etmeyeceğe benziyorlar.

Robot Barista’nın geliştiricisi ve Vision Semicon araştırma direktörü Lee Dong-bae, robot asistanlar sayesinde sosyal mesafenin korunup korunmadığının daha rahat gözlemlenebileceğini düşünüyormuş.

Şirket bu yıl içerisinde Güney Kore’de 30 kafeye bu robot baristaların konulmasını hedefleniyor. Vision Semicon, robotun farklı yeteneklere sahip olması ve yeni kahve çeşitleri yapabilmesi için devlet ile işbirliği yaparak çalıştıklarını belirtiyor.

Elbette, Güney Kore’nin normalleşme süreci için aldığı bu önlem bazı insanlar tarafından olumlu karşılanırken, bazı insanların da tepkisini çekmiş durumda. Bu robotlar, bir kafeyi tek başına idare edebilecek donanımda olduğundan, birçok insanın işsiz kalma riski ortaya çıkıyor.

Teknolojik gelişmeler ne yazık ki bazı insanların işlerini kaybetmesine sebep olabiliyor. Genelde devletlerin bu tarz durumlar için çalışmalarının olduğu ve insanların mağdur olmaması için çeşitli paketler hazırlandığı da biliniyor.

Şimdilik işini kaybetme riski olan kişiler hakkında Güney Kore devlet herhangi bir açıklama yapmamış durumda.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.