Güneş’in En Yakın Fotoğrafı ESA Tarafından Paylaşıldı

Güneş’in en yakın fotoğrafı, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Solar Orbiter adını verdiği ünlü uzay aracı tarafından paylaşıldı. Solar Orbiter adlı uzay aracı, 9 Şubat 2020’de Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatıldı. Solar Orbiter uzay havasını ve güneşin gizemli kutup bölgelerini incelemeye çalışıyor.

Güneş'in en yakın fotoğrafı kolaj

NASA ve ESA tarafından yollanan Solar Orbiter uzay aracı Güneş’e ulaşmak için bir kestirme yol yapıyor. Bu çalışmalar sayesinde inanılmaz fotoğraflar çekmeyi başardı. Bu fotoğrafların içinde Güneş’in en yakın fotoğrafı bulunuyor.

Güneş’in En Yakın Fotoğrafı

30 Mayıs’ta ultraviyole görüntüleyici tarafından çekilen ve 16 Temmuz’da yayınlanan resimler Güneş’in yüzeyinden 77 milyon kilometre uzaklıkta (Dünya Güneş’ten yaklaşık 150 milyon kilometre uzaklıktadır) yakalandı. 

Güneş en yakın fotoğrafı

Belçika Kraliyet Gözlemevi’nde Extreme Ultraviolet Imager (EUI) baş araştırmacısı David Berghmans, “Güneş’e yüksek çözünürlükte baktığınızda, en küçük ayrıntıda ne kadar şeyin olduğunu görmek şaşırtıcı geliyor. Güneş ilk bakışta sessiz görünebilir fakat dikkatli bakıldığında, baktığınız her an patlamalar gerçekleşiyor.” dedi. 16 Temmuz tarihinde yapılan basın toplantısında, fotoğrafı ilk gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediklerini belirtti.

Bahsedilen bu patlamalar, Güneş’in manyetik alanlarındaki etkileşimlerden kaynaklandığı düşünülen enerjik patlamalardır. Dünya’dan görülebilen bu patlamalar Güneş’in boyutunun sadece milyonda biridir. Araştırma ekibi bu patlamalara kamp ateşi adını vermiştir. Araştırmacılar, birçok kamp ateşinin birleşik etkisinin, güneşin dış atmosferinin ısınmasına neden olduğunu düşünüyorlar. Konuşulan Güneş’in dış atmosferine korona denmektedir. Korona, Güneş’in yüzeyinden yüzlerce kat daha sıcaktır, ancak bunun nedeni uzun süredir devam eden bir gizemdir.

Uzay ajansları Solar Orbiter’in Güneş’in şu ana kadar olan en yakın görüntüsünü aldığını duyurdu. Çarpıcı fotoğraf ve diğer görüntüler, Solar Orbiter tarafından Haziran’ın ortasında, perihelion isimli noktada çekilmiştir. Bunun yanı sıra bu proje sayesinde Güneş Sistemi’nin merkezindeki yıldızda daha önce hiç görülmemiş bir dizi yeni, garip olay yakalandı.

Solar Orbiter

güneş ve solar orbiter

Solar Orbiter, tüm Güneş Sistemi’ni çevreleyen dev bir plazma balonu olan heliosferin araştırılması için tasarlanmıştır.

Uzay aracı, yıldızın nispeten incelenmemiş bir bölgesi olan Güneş direklerine yakından bakacak. Özellikle bilim adamları, Güneş’in yüksek ve düşük aktivite dönemleri arasında geçiş yaptığı 11 yıllık Güneş döngüsünün sonunda ne olacağını bulmayı umuyorlar. Güneş Orbiter’i, Güneş tarafından dışarı fırlatılan güneş rüzgarlarına binen yük parçacıklarını da inceleyecek ve uzay havasının koronal kütle atıkları adı verilen güçlü Güneş fırtınalarını nasıl oluşturduğunu inceleyecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Çevreci ve yenilikçi bir mühendis öğrencisi