Güneş Ağacı: Güneş Enerjisi Üretmenin Yaratıcı Yolu

Dünya’nın enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ve enerji maliyetlerindeki küresel artış birçok kişinin alternatif ve sürdürülebilir yakıt kaynakları aramasına sebep olmakta. Günümüzde sürdürülebilir enerjinin üretimi için en hızlı büyüyen seçenek ise güneş enerjisidir. Güneşten temiz ve saf enerji elde etmeyi sağlayan güneş enerjisi sistemleri, sadece elektrik üretmekle kalmaz aynı zamanda ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi birçok işlevi de yerine getirir. Potansiyeli hayal gücümüzle sınırlı olan güneş enerjisini kullanmanın en yaratıcı yollarından biri ise güneş ağaçlarıdır. Peki güneş ağacı nedir?

Güneş Ağacı Nedir?

Günümüzde insanlar, güneş enerjisinden yararlanmak için üretilen güneş panellerine oldukça aşina durumda. Fakat güneş panelleri ile aynı faydaları sağlayan güneş ağaçları ise daha az bilinen bir teknoloji. 

Güneş ağaçları; bir konut, sokak veya ticari mülke güneş panelleri kurmanın benzersiz bir yolunu sunan, yere monte edilmiş bir güneş enerjisi sistemidir. Yenilenebilir güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmak için tasarlanmış bu sistemler aynı zamanda dekoratif amaç da gütmektedir. 

Fas'ta üretilmiş güneş ağaçları.
Fas’ta üretilmiş güneş ağaçları.

Bir güneş ağacının çalışması, enerji üretmek için güneş ışığını kullanan gerçek bir ağacın işleyişine çok benzer. Büyük ölçekli güneş panelleri kurmanın maliyeti genellikle yenilenebilir enerjinin ilerlemesi önünde bir engeldir. Güneş ağaçları ise daha az yer kullanan ergonomik ve verimli tasarımları ile bu soruna geçerli bir çözüm sunmakta. Güneş ağacı, gün boyunca pillerini şarj eder. Akşamları ise, sabah depoladığı enerji sayesinde, ışık yayarak aydınlatma sağlar. Ürettiği ışık miktarını düzenlemek için programlanan bu ağaçlar gün içinde güneşin hareketine göre konum alırlar. Hesaplanan rotasyonları, en alttaki panellerin bile elektrik üretimi için maksimum güneş ışığı almasını sağlar. 

Güneş ağaçları; ev, iş yeri, park ve sokak gibi her türlü alana enerji sağlamak için birincil veya ikincil enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Güneş ağaçlarının ortaya çıkışındaki amaçlardan biri yenilenebilir enerji konusunda farkındalık getirmek, güneş enerjisinin anlaşılması ve benimsenmesini sağlamaktır.

Dünya’nın Farklı Yerlerinden Güneş Ağacı Örnekleri

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde güneş enerjisinin yaygın kullanımı daha çok gözlemlenmekte. Çünkü insanlar yenilenemeyen ve sürdürülebilir olmayan enerji kaynakları arama ve israf etme lüksüne sahip olduklarını düşünmüyorlar. Güneş enerjisinden faydalanmanın yaratıcı bir yolu olan güneş ağaçlarının dünyadaki bazı örneklerine bakalım.

Ross Lovegrove’un Güneş Ağacı

Ross Lovegrove tarafından tasarlanan güneş ağacı.
Ross Lovegrove tarafından tasarlanan güneş ağacı.

Viyana’da bulunan bu güneş ağacı endüstriyel tasarımcı Ross Lovegrove tarafından tasarlanmıştır. Sokak lambası olarak da tanımlayabileceğimiz bu yapı güneş enerjisiyle çalışıyor ve fotovoltaik sistem sayesinde aldığı güneş enerjisini kullanarak akşamları LED aydınlatma sağlıyor. Lovegrove’un bu tasarımı güneş enerjisini ve ışığını kontrol eden yerleşik bir yapay zekaya sahip. 

Singapur’daki Güneş Ağaçları

Singapur'daki güneş ağaçları.
Singapur’daki güneş ağaçları.

Singapur’un en büyük bahçe projesi için tasarlanan bu yapılar, çevresel açıdan sürdürülebilir özellikleri ile gerçek ağaçların ekolojik işlevini taklit ediyorlar. Bu güneş ağaçları; güneş enerjisi üretmenin yanında yağmur suyu topluyor ve seralar için havalandırma kanalı görevi de görüyor. Gün boyunca güneş enerjisi toplayan ağaçlar aynı zamanda geceleri bahçeyi aydınlatmak için bu enerjiyi kullanıyor.

Dubai’nin Güneş Enerjili Palmiyeleri

Dubai'deki güneş enerjisi üreten palmiye.
Dubai’deki güneş enerjisi üreten palmiye.

Dubai’de tasarlanmış bu yapılar, hem güneş enerjisi üretiyor hem de hava durumu göstergesi, haber kaynağı, Wi-Fi kaynağı ve şarj istasyonu olarak görev yapıyor. Güneş ağaçları konusunda oldukça özverili olan Dubai, halka açık alanlara 50’den fazla güneş ağacı yerleştirdi. Gündüz ürettikleri enerji ile geceleri ışık yayan bu ağaçlar yaklaşık 6 metre yüksekliğinde. Yapraklar ise 18 metrekarelik bir alan kaplıyor. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.