Google’ın Çalışanlarını İzlediği İddia Ediliyor

Google’ın Çalışanlarını İzlediği İddia Ediliyor! Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Çalışma İlkeleri Kurulu tarafından 2 Kasım 2020 tarihinde yapılan bir şikayete göre; Google, protesto düzenleyen çalışanlarını gözetleyerek 2 tanesini işten çıkarttı.

İddiaya göre; Laurence Berland ve Kathryn Spiers, 2019 yılının sonlarına doğru çalışan protestoları sebebiyle kovulmuş durumda.

Google çalışanların takvimlerini incelemek istediğinde ve IRI (Protestoları önlemek için yaptıkları çalışmalarla bilinen bir firma) danışmanları ile anlaştığında, Laurence Berland çalışanlar ile örgütlenerek buna karşı çıkmıştı. Şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Çalışma İlkeleri Kurulu, Google’ın çalışan takvimlerini inceleme politikasının yasa dışı olduğunu tespit etti.

Berland açıklamasında “Google’ın IRI ile anlaşması, yönetimin artık çalışanların örgütlenmesine izin vermeyeceğinin açık bir beyanıdır.” dedi.

Kathryn Spiers ise IRI Danışmanlık Şirketi web sitesini ziyaret eden Google çalışanları için bir Pop-Up oluşturduktan sonra kovuldu. Google’ın gerekçesi ise Spiers’ın şirket politikalarını ihlal ettiği yönünde. The Guardian’a göre; Google çalışanları bu tarz faaliyetlere katılma ve protesto yürütme hakkına sahip. Ulusal Çalışma İlkeleri Kurulu bu iki zıt düşünceyi inceledikten sonra Google’ın Spiers’ı işten çıkarmasının yasa dışı olduğu kanısına vardı.

En Mutlu Teknoloji Şirketi Google

Bir zamanlar teknoloji sektöründeki en mutlu çalışanlara sahip olduğu söylenen Google son zamanlarda bu tarz skandallar ile gündeme geliyor. Son yıllarda cinsel taciz soruşturması sebebi ile Google’ın dünya genelindeki ofislerinde protestolar başlamıştı. 20.000’den fazla çalışan bu protestolara katılmıştı. Cinsel taciz soruşturması sonucunda eski yöneticilerden Andy Rubin Google’dan 90 milyon dolar tazminat almıştı.

Çalışanlar Project Maven’a da Karşıydı

Google çalışanları ABD’nin drone saldırı yeteneklerini geliştirecek bir yapay zeka çalışması olan Project Maven konusunda da şirket yöneticileri ile karşı karşıya gelmişlerdi. 2018 yılında 3.100 den fazla çalışan CEO Sundar Pichai’ye şirketin projeden çekilmesi için dilekçe yazmıştı.

Google bu durumlar üzerine yaptığı açıklamada; şirket içi tartışma kültürünü desteklediğini ve çalışanlarına büyük güven duyduğunu, işçi haklarını ve bilgi güvenliğini de her zaman ciddiye aldıklarını ve kararlarına güvendiklerini ifade ediyorlar. Eylemlerde adı geçen çalışanlar tarafından şirket içi politikaların ihlal edildiğini ve kendilerine verilen sorumlulukların bilinçli şekilde ihmal edildiğini savunuyorlar.

“Google’ın Çalışanlarını İzlediği İddia Ediliyor” haberi hakkında sizin görüşleriniz neler?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.