Google, Yeni Pixel 6 ve Pixel 6 Pro Cihazlarını Duyurdu

Google, uzun zamandır beklenen yeni cihazları sürpriz bir şekilde tanıttı. Telefonların tüm özelliklerini kullanıcılara sunmasa da şirket bazı önemli konuları açıklığa kavuşturdu. Google, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro modellerinin çıkış tarihini de açıkladı.

Google’ın yeni cihazlarına getirdiği en büyük farklılıklar şüphesiz yeni kamera sistemi, işlemci ve tasarım oluyor. Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile birlikte Google yeni Tensor işlemcisini de tanıtıyor.

Yeni Tensor işlemci, üçüncü parti bir fabrika tarafından üretilse de Google’ın tasarladığı bir çip olarak karşımıza çıkıyor. Apple gibi Google da telefonlarında kendi çiplerini kullanacak gibi gözüküyor. Bilindiği üzere Apple da iPhone modellerinde A serisi işlemciler tercih ediyor.

Her ne kadar yeni bir işlemci ile geleceğini öğrensek de bu işlemcinin özellikleri hakkında henüz net bir bilgi yok. Ayrıca, bu çipi üreten fabrikanın kim olduğu hakkında da bir bilgi açıklamalar arasında yer almıyor. Ancak, daha önceki sızıntılar bu çiplerin Samsung tarafından üretildiğini öne sürüyordu.

Google yeni çipi konusunda oldukça iddialı gözüküyor. Öyle ki şirket, Pixel 6 serisinin performansı hakkında bazı yorumlarda bile bulunuyor. Google, Pixel 6 serisinin şimdiye kadarki en hızlı, en akıllı ve en güvenli Pixel modeli olacağını belirtiyor.

Çipin önemli özelliklerinden bir başkası ise yapay zeka ve makine öğrenimi becerileri oluyor. Hatta Google, çipin eklenmesinin asıl sebebinin bu beceriler olduğunu belirtiyor. Bu çipler sayesinde Google, yapay zeka ve makine öğrenimi özelliklerini istediği gibi telefonlarına ekleme şansı buluyor.

Yeni Pixel 6 Serisi Kamerası ile Parlayacak

Cihazın dikkate değer bir diğer noktası ise şüphesiz kamerası oluyor. Her iki cihazda da aynı geniş açılı ve ultra geniş açılı kamera yer alacak. Ancak, Pixel 6 Pro’da 4 kat optik zoom özelliğine sahip bir telefoto kamera da olacak.

Kameraların teknik özellikleri hakkında henüz resmi bir bilgi yok. Ancak, çipte yer alan akıllı özelliklerin bazılarının bu kameralarda da kullanılacağı bilgisi mevcut. Ayrıca, yeni kameraların video kaydetme kalitesinin de bariz bir şekilde arttığı belirtiliyor.

Yeni Pixel 6 serisinin ekranları hakkında da bazı özellikler mevcut. Pixel 6 90Hz ekran yenileme hızına sahip olacak. Pixel 6 Pro ise 120Hz kıvrımlı bir panel ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. Delikli bir ekran tasarımı da cihazda yer alacak.

Cihazlar ile ilgili can alıcı bir diğer nokta ise işletim sistemi oluyor. Google tarafından geliştirilen cihazlar tabii ki de Android 12 ile kullanıcılara sunulacak. Ancak, diğer özellikler ve fiyat hakkında henüz resmi bir bilgi yok. Cihazın çıkış tarihinin ise birkaç ay sonra olacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.