Google Yapay Zeka ile Çizimlerinizi Canavarlara Çeviriyor

Yapay Zeka destekli bir başka sanat uygulaması da Google tarafından insanların kullanımına sunuldu. Bu yapay zeka sayesinde hepimizin yakından bildiği Microsoft Paint ile oluşturduğumuz çizimleri ilginç canavarlara çevirmek mümkün.

Google CEO’su Sundar Pichai yapay zeka için şunları söylüyor; “Yapay zeka elektrik ya da ateşten daha derindir”. Bu cümleyi Google araştırmacıları bir çok defa destekleyecek yapay zeka araştırmaları yapmışlardı. Bu araştırmaların bazılarından daha önce bahsetmiştik. Şimdi de bu çalışma ile bir kez daha bu cümleye destek çıkıyorlar.

Chimera Painter

Bu yapay zeka aracına “Chimera Painter” ismini uygun görmüşler. Kullanımı oldukça eğlenceli diyebiliriz. Chimera Painter kullanıcıların kaba taslak yapılmış çizimlerini inanılmaz şeylere dönüştürüyor. Bu dönüşümleri yaparken makine öğrenimini kullanılıyor.

Chimera Painter Google Yapay Zeka

Bu tür dinamikler makine öğreniminde gittikçe yaygın hale gelmeye başladı. Nvidia daha önce buna benzer bir çalışmayı manzara görselleriyle, MIT ve IBM ise binalar ile yapmıştı. Şimdi ise Google yapay zeka destekli çizim çalışmalarına yeni bir soluk olması için bu çalışmayı canavarlar ile yapıyor.

Daha önce geliştirilen bu uygulamaların isimleri;

-Nvidia GauGAN

-GANPaint Studio

Chimera Painter’ı geliştiren ekip, yazdıkları bir blog yazısında motivasyonların ve fikrin nereden geldiğini “Aletten ziyade asistan gibi davranan bir boya fırçası yaratmak.” cümlesi ile belirtti. Bu ekip Chimera Painter’ın sadece bir prototip olduğunu ve ilerleyen günlerde bu tarz çalışmaların yaygınlaşması durumunda kaliteli sanat yaratmak için gereken sürenin azalabileceğini belirttiler. İlerleyen zamanlarda yapay zeka destekli sanat konusu hakkında “gerçek sanat mı? yoksa değil mi?” tartışmalarının ortaya çıkması mümkün.

Chimera Painter 2 Google Yapay Zeka

Araştırmacılar makine öğrenme modelinde kullanmak üzere Unreal Engine’de oluşturulan yaklaşık 10.000’den fazla canavara sahip bir veritabanı kullanmış. Bu veri tabanı tamamen prosedüre uygun olması için oluşturulmuş. Her görüntüyü canavarların pençeleri, burunları, gözleri gibi anatomik yapılarını parçalara ayıran bir segmentasyon ile eşleştirmişler. Bu sayede uygulama, kullanıcıların çizimlerindeki betimlemeleri daha kolay ayırabilir ve dönüştürebilir hale gelmiş.

Uygulamayı ilk açtığımız zaman bir kaç örnek çizimin uygulama üzerindeki dönüşümlerini görebiliriz. Ancak iş kullanıcıların kendi görsellerine geldiğinde zaman harcanması ve üzerinde uğraşılması gerekiyor ve çizimler dönüştürüldükten sonra her zaman canavara benzemeyebiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.