Google Pay ile Uluslararası Para Transferi Artık Mümkün!

Google Pay dünyada en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden birisi olmaya başladı. Google’ın yeni duyurduğu özellik ile sistemin kullanım oranı daha da artacak gibi duruyor. Çünkü, Google Pay artık uluslararası para transferlerine açılıyor.

Google Pay, 2017 yılında Google tarafından geliştirilen bir ödeme sistemi. Google sistemi ilk olarak çevrimiçi alışverişler için geliştirdi. Ancak sistemin kullanılabildiği alanların sayısı zamanla arttı.

Google ilk olarak bir ödeme aracı olarak geliştirdiği sisteme daha sonra para transferi özelliği de ekledi. Şimdi ise bu özellik daha da geliştirildi. Artık sistem üzerinden uluslararası para transferi yapmak mümkün olacak.

Google, uluslararası para transferi için Wise ve Western Union ile anlaşma yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Google Pay kullanıcıları, Hindistan ve Singapur’da yaşayan Google Pay kullanıcılarına para transferi yapabilecekler.

Özelliğin kullanım alanı şimdilik Hindistan ve Singapur ile kısıtlı. Ancak Google, uluslararası para transferi özelliğinin yıl sonuna kadar Western Union ile 200’den fazla ülkede aktif olacağını belirtiyor. Bunun dışında yıl sonunda Wise üzerinden özelliğin aktif olacağı ülke sayısının ise 80’den fazla olması bekleniyor.

Google, özelliğin ilgi çekmesini istiyor. Şirket bunun için de ABD’de yaşayan ve özelliği kullanmak isteyen kullanıcılarının 16 Haziran’a kadar Western Union üzerinden yapacakları transferlerde kesinti yapılmayacağını belirtti.

Wise için ise bu kampanya biraz daha farklı. Şirket, Wise ile para göndermek isteyen kullanıcılarının en fazla 500 dolara kadar olan ilk transferlerinin ücretsiz olacağını açıkladı.

Özellikle yurt dışında tanıdıkları olan kişilerin bu süreçte Google Pay’i kullanacağı tahmin ediliyor.

Google Pay ile Para Transferi Yapmak
Görsel: Google

Google Pay ile uluslararası para göndermek oldukça kolay. Öncelikle para göndermek istediğiniz kişinin profiline giriyorsunuz. Daha sonra öde seçeneğine tıklıyorsunuz.

Devamında ise transfer yapacağınız platformu seçiyorsunuz. Son olarak ödeme platformu üzerinden göndereceğiniz para miktarını girerek işlemi onaylıyorsunuz.

Google Pay Gelişmeye Devam Edecek

Google yaptığı araştırmalar sonucu, dünya genelinde bir yılda 700 milyar dolar transfer edildiğini belirtiyor. Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre de bu transferlerin %73’ünü uluslararası transferler oluşturuyor. Google bu yüzden uluslararası para transferi özelliğini hızlıca tüm dünyada kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor.

Google Pay henüz ülkemizde kullanıma açılmadı. Ancak şirket, Google Pay’in kullanıldığı ülke sayısının artacağını açıklamıştı.

Siz Google Pay ülkemizde kullanıma açıldığında kullanmayı düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Google Pay Gelişmeye Devam Edecek

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.