Google Ödemeler İçin Sesli Eşleştirme Özelliğini Test Ediyor

google-asistan-voice-match
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Google Asistan, Alexa, Siri gibi yapay zeka asistanları hayatımıza girmeye başladığından beri sesli komutlar daha da popülerleşmeye başladı. Bu gibi asistanlara yapmak istediğimiz işin ne olduğunu söylemek yeterli. Çağrı yapma, internette bilgi aramak gibi bir çok işi rahatlıkla yapabilmekteler. Fakat ödeme gibi önemli bir işlemde sesli komutlar ekstra güvenlik gerektirmekte. Güvenlikte konusunda, sistem kaynaklı herhangi bir yanlış anlaşılma bize pahalıya patlayabilir. Google, Google Asistan ile sesli eşleştirme özelliğini kullanarak ödemelerde güvenliği sağlamak niyetinde.

Google’ın onayladığı haberde bu özelliğin henüz Asistan özellikli akıllı hoparlör ve akıllı ekranlar için erken bir pilot program olduğu belirtildi. Şu an için bu şekilde yapılan ödemelerin belirli bir tutar ve işlem sayısı limitine sahip olduğu da açıklandı. Ayrıca açıklanan yeni özellik Google uygulamasının v11.8.7.21 kadar eski sürümlerinde bile uyumlu olduğu görüldü.

Google’ın haberi onaylayan yetkilisi, “Google Asistan’ın sesli eşleştirme özelliği şu an sınırlı olarak satın alma işlemlerini güvence altına alabilir” ifadelerini kullandı. Özelliği etkinleştirmek için Google’ın destek sayfasında gösterilen talimatları uygulayan kullanıcılar Sesli Eşleşme seçeneğini görebildiklerini fakat etkinleştirmeye çalıştıklarında sistemin donduğunu bildirdiler.

Daha önce satın alma işlemi onayı için parmak izi, Face ID, şifre gibi özellikler kullanan Google, sesli eşleştirme ile bu işi daha da kolaylaştırmayı planlıyor. Fakat kullanıcılar tarafından sistemin şimdilik pek güvenli olduğu düşünülmüyor. Ses benzerliği olan kişilerin rahatlıkla sistemi istismar edebileceği şimdiden konuşulmaya başlandı.

google-assistant

Mevcut Sistemlere Göre Daha Kullanışlı

Sesle eşleştirme en güvenli yöntem olmasa da, parmak izi ve Face ID gibi yöntemlere kıyasla oldukça rahat olacak. Ayrıca sesle yapılan satın alma işlemlerinden önce 4 haneli bir PIN girmemizi isteyen Alexa’nın mevcut güvenlik yönteminden daha kullanışlı gibi görünüyor.Teknoloji devi Google bu geliştirmeyi COVID-19 salgını yüzünden iptal edilen Google I/O 2020 etkinliğinde resmi olarak açıklamayı planlıyordu fakat şartların böyle gelişmesi açıklamalarını iptal ettirmek zorunda bıraktı.

Google daha önceden engelli kullanıcıları için haritalarını geliştireceğini açıklamıştı. Bu hamlenin de görme engelli kullanıcıların alışveriş ve ödeme işlemini kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Drone Teslimat İle Taşımacılığa Yeni Bir Boyut

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, otobüs ve tramvay gibi ulaşım ağlarını kullanan drone teslimat sistemi üzerinde çalışıyor. COVID-19 sebebiyle bulunmuş olduğumuz karantina günlerinde insanlar

aktif gürültü engelleme teknolojisi

Aktif Gürültü Engelleme Teknolojisi Nedir?

2019 yılının sonunda başlayan pandemi ile birlikte birçok insan, uzun süreler boyunca evinde kalmaya zorlandı. Bazı meslek gruplarının uzaktan çalışmak durumunda kalması

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın